ילדים יקרים,
רואים לכם בעיניים!

כיום ישנה חשיפה מאוד גדולה לילדינו בכול סוגי המדיה והיכולת שלהם לעמוד ברף הפיתויים שהחברה מציבה מולם,  יורד מידי שנה.

 

העיניים אשר בדרך כלל הן אלו הראשונות הנכנעות לפיתוי, הן חלק מחמשת החושים אשר מגבילים אותנו ולא נותנים לנו לראות את התמונה הגדולה בחיינו. דרך העיניים אנו יכולים להביע את הרגשות שלנו; אהבה, חיבה, שנאה, קנאה, חשדנות, כאב ועוד.

 

כאשר אנו רואים ציור של ילד, אנחנו יכולים ללמוד עליו רבות דרך אופן ציור העיניים, האומנם?

 

כאשר ילד לא מצייר עיניים כלל מה הדבר צריך לרמז לנו? האם יש הבדל בין מצייר מבוגר לילד בנושא העיניים? בכתבה הבאה אנסה לענות ולהסביר את המהות של העיניים בציור.

 

העיניים הם חלק מאוד משמעותי בציור פני אדם ונותנות לנו להבין חלק בלתי נפרד מהפנים  שצוירו.

 

- כאשר ילד מצייר עיניים קטנות אזי יש לו רצון להתמקד בעצמו מבחינה פנימית, אולם הדבר גם יכול להסביר לנו שלילד יש קושי בלימודים או בהבנת הנקרא. כמו כן, יש לבדוק האם הילד עבר בדיקת ראיה. עוד ניתן להבין שיכולת הריכוז העצמי נמצאת ברמה מאוד גבוהה, אך יחד עם זאת על מנת להעלות את רמת הביטחון העצמי של המצייר, הוא חייב חיזוקים מהסובבים אותו.

 

כאשר הילד מצייר את העיניים כעיגול חלול, כעיניים ריקות או כעיניים ללא אישונים, התופעה הינה נורמאלית עד גיל 5 – 6, אולם מעבר לטווח הגילאים הזה, הדבר יכול ללמד אתכם על לקות למידה או קושי בראיה. הילד עדיין לא בשל רגשית ומסרב להתבגר.

 

כאשר נראה עיניים כאלה בציורי מבוגרים, הדבר מעיד על בדידות או פחד ונטייה להתבודדות. כדאי לשים לב לתופעה זאת משום שהדבר יכול להחריף ולהתפתח לכדי דיכאון של המצייר. אצל מתבגרים הדבר יכול להראות על תלותיות, ריקנות רגשית וכדומה.

 

- כאשר ילד מצייר עיניים בצורה של עיגול בתוך עיגול, ניתן להבין שבעברו הייתה סוג של טראומה ולכן ישנה שתיקה של כאב, עצב וחוסר התלהבות. הילד מנסה להביע את רגשותיו אך מרגיש רגשות אשם.

  

- כאשר ילד מצייר עיניים רגילות עם אישונים הוא מרגיש שהחברה נותנת לו אחריות ורואה בו "אדם בוגר". הילד מרגיש שהוא יכול לבטוח בזולת  ומסוגל להתמודד מול בעיות ואתגרים בעצמו.

 

- כאשר ילד מצייר עיניים פוזלות אפשר להבין שקיימים בו  שמחת חיים, שובבות וחוש הומור אולם יכולה גם להיות בעיה פיזית בעיניים של הילד המצייר. הוא מעוניין להיות ילד רגיל בלי בעיה באזור העיניים ולכן ברוב המקרים ניתן לראות שהילד משיג את מבוקשו דרך הפגנת כעסים, התמרדות ואכזבה. הוא רוצה להיות כמו כולם אך יש לו מגבלה פיזית.

 

רוצים לדעת מה מספרות העיניים בציורי ילדכם? מעוניינים בערב גיבוש? התקשרו אלי ונדבר על זה.

גיבוש צוות