כיצד משפיעה התזונה על כתב היד של ילדינו

כל אחד מאתנו מודע לכך שבתעשיית המזון ישנם חומרים מזיקים לבריאות ילדנו, אז מדוע אנחנו ממשיכים בכל זאת לתת להם מוצרים בהם נמצאים שומן טרנס, חומרים מחוללי חמצון, סוכרים, צבעי מאכל ועוד?

 

כאשר ילדנו נחשף לחומרים הללו ישנה פגיעה ישירה במערכת העצבים. נקודה נוספת מסבירה שכמות מוגברת של כספית עלולה לפגוע באינטליגנציה ובהתנהגות של ילדים ובוגרים כאחד.

 

לדוגמא: כל אחד מאתנו ליווה את ילדו למסיבת יום הולדת של אחד מתלמדי הכיתה או הגן וזכה לשמוע את הצעקות של כל הנוכחים באירוע שכזה.. התשובה היא שרמת הסוכר בדם שלהם נמצאת בשמים ולכן נוכל לראות את כל הילדים משתוללים ואפילו רבים אחד עם השני  גם ללא סיבה.

 

חוץ מהמזון שאנחנו אוכלים ישנם גם סוגים של מתכות כבדות אשר גורמות לילדנו בעיות משמעת וגם ליקוי למידה. אנחנו ההורים מעשנים ליד הילדים שלנו וגורמים להם לספוג מתכת שנקראת קדמיום ולכן זאת אחת הסיבות להפרעה בתפקוד המנטאלי ולתוקפנות מוגברת. חומר זה נמצא גם במזון בכמויות קטנות וגם בפליטת גזים של מכוניות.

 

טיפ קטן – כדאי להגביר את המזונות שיש בהם אבץ וויטמין c. מחסור חמור באבץ אינו נפוץ בעולם המערבי, אך מצבים גבוליים עלולים להפריע לגדילה, לתיאבון ולחוש הטעם, בעיקר אצל ילדים. ירידה בחוש הטעם היא הסימן הראשון למחסור באבץ. תסמינים נוספים הם מערכת חיסונית חלשה, בעיות עור, נשירת שיער, שלשול, עייפות, ריפוי פצעים איטי ועיכוב בהתפתחות של תינוקות.

 

מזונות עשירים באבץ –  3.5-1.5 מ"ג לכף טחינה גולמית,    גרעיני דלעת (גרעינים לבנים) – 7.6 מ"ג למאה גרם. גרעיני חמנייה (שחורים) – 5 מ"ג למאה גרם.     צנוברים – 4.1 מ"ג למאה גרם.   פיסטוקים – 2.2 מ"ג למאה גרם. אגוזי קשיו –  – 5.4 מ"ג למאה גרם.  שקדים – 3.4 מ"ג למאה גרם.   חומוס  מבושל – 2.5 מ"ג לכוס. עדשים מבושלות – 2.5 מ"ג לכוס. שעועית אזוקי מבושלת – 4.1 מ"ג לכוס  טופו  – 4-1.6 מ"ג לכוס.  קמח שיפון כהה – 6.4 מ"ג לכוס.   קמח חיטה מלא – 3.6 מ"ג לכוס.  דוחן מבושל – 2.2 מ"ג לכוס.     קינואה  מבושלת – 1.6 מ"ג לכוס.  פתיתי שיבולת שועל (קוואקר) מבושלים – 1.2 מ"ג לכוס. אורז מבושל 1.2-0.8 – מ"ג לכוס.  נבט חיטה – 0.9 מ"ג לכף.

 

לפני שנה לערך הגיעו אליי הורים שהבחינו שכתב ידו של ילדם השתנה בצורה משונה ובקשו ממני לאבחן זאת. בכתב ידו של הילד ניתן היה לראות שיש לו מדיסגרפיה – ליקוי למידה אשר משפיע על כתב היד. לאחר שיחה עם ההורים הם סיפרו לי שהתפריט היומי של הילד השתנה והוספו אליו יותר סוכרים וצבעי מאכל. המלצתי להורים לתת לילד כמויות גדולות של אבץ (רשימה למעלה) כדי להוריד את רמת הכספית ואומנם לאחר 3 חודשים ההורים דווחו לי שכתב ידו השתנה בצורה ניכרת.

 

האם ישנו קשר בין המתכת עופרת לרמת החשיבה אצל ילדים?

לכל אחד מאתנו יש חשיפה לא מעטה למתכת עופרת, לדוגמא: אדי הדלק, צבעים או צעצועים מתוצרת סין, מי השתייה שלנו ועוד…  במחקר שקראתי לאחרונה מצאו קשר בין רמה גבוהה של עופרת אצל ילדים לבין רמת האינטליגנציה. מתברר שילדים שיש להם רמות גבוהות של מתכת עופרת, עוזבים את  המסגרת הלימודית (פי 7), לעומת ילדים שרמת העופרת תקינה אצלם.

 

בנוסף, ילדים אלו נעדרו יותר מבית הספר והיו בעלי קשיי קריאה והפרעה בקואורדינציה יד ועין. המקור הנפוץ של העופרת הם מי השתייה שלנו והתסמינים של הרעלת עופרת הם IQ נמוך ומיגרנות.

 

הורים יקרים, בריאות ילדכם על כול היבטיה נמצאים בכף ידכם, זה לא אומר שתפסיקו להם את כול המזונות "הרעים" בבת אחת, אבל נסו לאזן.. ילדכם רוצה סוכרייה? אין בעיה, שיאכל קודם תפוח ולאחר מכן יקבל סוכרייה.. רוצה שוקולד? אין  בעיה, קודם יאכל משהו בריא ולאחר מכן יקבל שוקולד.. רוצים ללמוד עוד? לחצו כאן וצרו עימי קשר. בהצלחה.

גיבוש צוות