מה מסמל הפה
בציור

​אחת הנקודות החשובות בציור הפנים הוא הפה והסיבה היא שדרכו אנו מביעים את התקשורת הבין אישית והחברתית.

 

בשלבים מוקדמים יותר משתמש התינוק בפה כאשר הוא רעב. הוא בוכה, משמיע רעשים,  ויש לו אף סיפוק אורלי בהנקה או עם המוצץ.

 

פעמים רבות הפה מסמל תכונות אופי מנוגדות וקיצוניות כמו: אופטימיות ופסימיות, חשדנות למול אמון באדם, הצלחה למול כישלון ועוד..

 

בהתפתחות ציורי ילדים, הפה הוא אחד הפריטים הבולטים כמו ציור הראש ולכן המשמעות שלו מקבלת משקל בפענוח ציורי ילדים.

 

מה מסביר לנו ציור ללא פה?

 - הדבר יכול להסביר לנו על שמירת דברים בבטן ואת חוסר יכולת הילדים להביע את עצמם מבחינת תקשורת עם הסובבים אותם.

 

ציור ללא פה  יכול להסביר לנו  שהמצייר שומר סוד, או שקיים בו פחד מסוים.

 

אצל מבוגרים אשר לא מציירים פה, נוכל ללמוד על קשיי אכילה כמו אנורקסיה או בולימיה, או בשל לחצים נפשיים הקשורים לתחום הזוגי, בנושא של הסתרת אהבה אסורה ועוד…(שמירת סוד).

 

אצל ילדים בגילאי בית הספר, אפשר להבין שלמצייר ישנו פחד או חשש ממבחנים או קיימת אצלו הפרעה בדיבור ובנוסף, כאשר הילד חווה אלימות מילולית ופיזית, חייבים לבדוק האם צייר ציורים נוספים בהם הפה לא נמצא.

 

מה מסביר לנו ציור עם פה קטן?

 - כאשר אנחנו רואים פה קטן, הדבר מסביר לנו שלמצייר יש חוסר אמון בזולת והוא אינו מעוניין לשתף את הזולת בתחושותיו. לעיתים הדבר נעשה בצורה אובססיבית כמו אגו או נרקיסיזם.

 

המופנמות והסתרת הרגשות הם הגנה שמאפשרת למצייר לא להתמודד עם מטענים רגשיים, בכדי לא להיפגע. כל החשיבה הופכת ללוגית ופחות רגשית ולכן אותו אדם/ילד תמיד יצדיק את מעשיו בפני הזולת.

 

מה מסביר לנו ציור עם פה פרופורציונלי?

 - כאשר אנחנו רואים שבציור ישנו פה פרופורציונאלי, נוכל להבין שהמצייר הינו  בעל יכולת תקשורתית טובה עם הזולת, בעל ביקורת עצמית גבוהה, תמיד שוקל את דבריו ומנסח אותם בצורה מדויקת ומסודרת.

 

נקודה זאת עלולה לגרום למעצורים רגשיים יתר על המידה ולכן הסביבה רואה בו טיפוס משעמם ושגרתי. למצייר ישנה יכולת להבחין בין העיקר לתפל ולכן פעמים רבות הוא מרוכז יותר בעצמו ופחות בסובבים אותו.

 

 מה מסביר לנו ציור עם פה גדול ומודגש?

 - כאשר אנחנו רואים שבציור ישנו פה גדול ומודגש, נוכל להבין שיש למצייר בעיה בנושא הצבת גבולות ולכן דחיית סיפוקים זה לא הצד החזק אצלו בתחומים שונים כמו: דברי מאכל או סיגריות. יחד עם זאת הוא אדם בעל פתיחות ולבביות יתר לסובבים אותו .

 

לעיתים אדם זה אוהב לדבר או לחזור לעברו בילדות, בקיצור ילדותיות ותלותיות יתר בזולת ובקרובים אליו. החזרה או ההדגשה של הפה מראה לנו על מצבי רוח משתנים ורגשנות יתר.

 

מה מסביר לנו ציור עם פה גדול בעל שיניים חושפניות?

 - כאשר אנחנו רואים שבציור ישנו פה גדול עם שיניים חושפניות, נוכל להבין שהמצייר מצוי בפחד ומביע סוג של מצוקה אישית בצורה אגרסיבית.

 

ניתן לעיתים לראות ציור מעין זה, אצל ילדים הסובלים מפיגור שכלי, כך הם מוציאים את תסכולם וזאת צורת ההתבטאות שלהם.

 

יש עובדה אחת שצריך לשים לב אליה והיא מידת חדות השיניים. ככול שהם חדות יותר הקיצוניות עולה בהתנהגות האימפולסיבית הנ"ל..

 

במידה וישנו חוסר בשיניים או ריקבון, המצייר לא מקפיד על נושא של האסטטיקה או גימור של הדברים. דבר נוסף, המצייר אוהב מאוד הרפתקאות, אולם לא לוקח אחריות על סיום הדברים.

 

מה מסביר לנו פה עם קו חלש ורופף?

 - כאשר אנחנו רואים פה עם קו חלש ורופף, נוכל להבין שהמצייר חש רגשי נחיתות ולכן כל ביקורת מהזולת גורמת לו לכעס קנאה ועוד…. בתחום הלימוד נמצא חוסר ביטחון עצמי, חוסר יציבות, וקושי לעמוד על עקרונות בסיסים.

 

הפה בציור מסמל גם בין היתר, את אזור קנה הנשימה וכאשר ישנו קו חלש ורופף ניתן להבין על אדם שעבר ניתוח באזור קנה הנשימה או שישנה בעיה במיתרי הקול.

 

מה מסביר לנו פה סגור עם קווים שבורים?

 - כאשר אנחנו רואים פה סגור עם קווים שבורים, נוכל להבין שלמצייר ישנו עבר מאוד לא פשוט והוא מסרב לשתף פעולה עם הסובבים אותו, בשל רגשי אשמה או פחד מהעונש שיקבל מדמות סמכותית.

 

המצייר נמצא במצב נפשי ירוד ותסכול אישי ומנסה לגונן על עצמו גם מבחינה פיזית. במקרה זה צריך לבדוק אם לא נעשו יחסי מין בכפייה.

 

רוצים גם אתם לבדוק מה מספר ציור ילדכם?
לחצו כאן

גיבוש צוות