גרפולוגיה כיצד לפנות לילד שלי?

 

  

 

 

 

 

בשלבי ההתפתחות הראשונים של הילד, שלב השרבוט הוא הראשוני. לאחר מספר שלבים בגילאים 4 עד 7, מגיע שלב שנוצר חיבור בין הציור לכתב ידו של הילד. האם אנחנו ההורים מבינים את חשיבתו של השלב הזה?

 

כדי לענות על שאלה זאת ישנו מבחן שמומלץ לעשותו בגילאים שציינתי, במרווח של כל חצי שנה. המבחן נקרא ציור שמיים, ים וכוכבים, (שדרך אגב, ניתן לעשותו גם למבוגרים), בעזרתו נוכל להבין ולראות את רמת הבשלות של הילד. נקודה נוספת ולא פחות חשובה היא,  שאנחנו ההורים שלעיתים לא יודעים כיצד לפנות לילדים שלנו שיקשיבו לנו באמת, נוכל דרך ציור זה, להיות הרבה יותר מבינים. הכוונה היא, כיצד לדעת איך לפנות לילד שלי,  האם דרך הפן הלוגי שכלי, או דרך הפן הרגשי.

 

אנחנו צריכים להבין שכאשר אנחנו מחליטים ללכת על פן רגשי או לוגי, אזי המשמעות היא האם הילד יקשיב לנו או יממש את הדבר שבא לו לעשות כרגע. הפנייה בפן המתאים, מאוד חשובה גם עבורנו וגם לגבי הילד. במידה וטעינו הילד לא יבצע את המשימה.

 

בציור של שמיים, ים וכוכבים, נשים לב לכמה עקרונות חשבים והם:

 

התנועה של הציור – האם ישנה זרימה בציור? זאת אומרת כיצד הוא צייר את הגלים בצורה גבוהה או נמוכה? סוערת או רגועה וכ'ו.

 

עיצוב הציור – כיצד צייר את הכוכבים? באיזה גודל או צורה? עגולה, זוויתית, כוכבית או נקודות. העריכה של הציור – האם הילד הקפיד שהים יהיה למטה והכוכבים למעלה, האם ישנו מרחק בין הים לכוכבים? ניתן לבדוק את חוזק הקו של הילד – להפוך את הדף ולבדוק. במידה והקו חזק אזי הילד דומיננטי, אימפולסיבי ועוד… במידה והקו חלש הילד יהיה מופנם,  לא עומד על שלו, בעל קושי בהתמדה, ונוטה להתבודדות.

 

האם הילד הבין את המשמעות של הציור – כדי לפרש את המשמעות בציור עצמו, נוכל לחלק אותו לשלושה חלקים עיקרים: הים, השמיים והכוכבים.

 

בואו נבדוק את המשמעות של כל אחד מהם:

 

הגלים בים  –  מסמלים לנו מידת הרגש (גבוה / נמוך) של המצייר, האם הוא מופנם או מוחצן.

 

במידה והילד צייר גלים כמו ים סוער – נוכל להבין שהוא מאוד אימפולסיבי וישנם עליות וירידות במצבי הרוח שלו .

 

במידה והילד צייר הפסקה בין הגלים – כנראה שהוא נמצא בבעיה רגשית. ברוב הפעמים נוכל להבין שישנו קושי להתמודד עם הבעיה וברוב הסיטואציות הוא לא מסוגל מתמודד מולה, אלא מסתתר מפניה. אנחנו צריכים להבין היכן נקודת השבירה ולתת לו כלים מעשיים כדי להתמודד מול הסיטואציה.

 

במידה והילד צייר את הגלים כקווים ישרים (או קרוב לקווים ישרים) –  נוכל להבין שהוא בעל בטחון עצמי נמוך ולכן לא אומר את אשר על ליבו (מופנמות) במיוחד לקרובים אליו.

 

במידה והילד צייר גלים  גבוהים (בצורה לא רגילה) – נוכל ללמוד על פגיעות רגשית גבוהה מאוד וקושי בהצבת גבולות מצד ההורים. הביקורת והעקשנות של הילד נמצאת במידה גבוהה כלפי הסובבים אותו.

 

במידה והילד צייר בתוך הים סירה, דגים או מדוזה – נוכל להבין כמה דברים: שהוא אינו קשוב להוראות, אך מאידך הוא מאוד יצירתי. יתרה מכך, לפחות אחת מהתכונות הבאות חייבות להימצא אצלו: ילדותיות, ביקורתיות, עקשנות, או שלושתם יחד.

 

הכוכבים מסמלים לנו את רמת הלוגיקה של המצייר – במידה והילד צייר מעל חמישה כוכבים ומעלה, ההורים צריכים לשכנע אותו רק דרך הפן הלוגי.

 

במידה והוא צייר מתחת לחמישה כוכבים – ההורים יפנו אליו דרך הפן הרגשי. הכוונה היא שדרך מספר הכוכבים נלמד באיזו גישה לפנות לילד  וגם לבקש את הבקשה והוא יסכים לממש אותה.

 

הציור של שמים, ים וכוכבים יכול מאוד לעזור לנו להבין את היכולות של הילד זריזות/איטיות, למידה עצמית ועוד דברים כמו: ביישן/נמרץ, יוזם/לא יוזם, תוקפני/ מופנם.

 

הילד עצמו לא מוגבל בזמן ויכולת היצירה שלו מובעת בגבולות שיצרנו מראש ולכן נוכל להבין את פנימיות הילד לפי הציור הנ"ל, מבלי להוציא דברים ממנו. (לעיתים ישנם ילדים שלא משתפים פעולה – אל תתייאשו, נסו שוב).

 

רוצים להבין יותר לעומק את הציור של ילדכם? התקשרו אלי ואשמח לתת לכם פענוח לציורי ילדכם.

גיבוש צוות