גיבוש צוות

גיבוש צוות הינו בין המטלות הפחות פשוטות העומדות בפני מנהל עבודה. כל מי שאי פעם ניהל קבוצת אנשים, הוביל קבוצה או הדריך אנשים צעירים או מבוגרים, יודע כי לא מדובר בעניין של מה בכך. על מנת לעורר אנשים שלא תמיד מכירים אחד את השני בצורה טובה, לפעול יחד למען מטרה משותפת, יש צורך "להוציא" אותם מאזור הנוחות באמצעים שונים ומשונים.

 

מחקרים רבים נערכו במטרה להבין מה גורם לאנשים לגלות יותר מוטיבציה ולפעול בשיתוף פעולה להשגת מטרה משותפת. אחד הגורמים החשובים ביותר הוא הערבות ההדדית והפגנת הדוגמה על ידי המנהל. נמצא כי גיבוש צוות יכול להיות אפקטיבי במיוחד כאשר העובדים זוכים להכיר אלו את אלו מחוץ למקום העבודה ומפתחים שיחות חברותיות שאינן קשורות ישירות לנושא שהפגיש ביניהם.

 

ערבי צוות, בדיוק כמו ימי הולדת למבוגרים, מצריכים חשיבה נוספת. שלא כמו ימי הולדת לילדים המבוססים בעיקר על אטרקציות ופעולות חברתיות חוויתיות, ימי הולדת למבוגרים וערבי גיבוש צוות מצריכים פעילות המבוססת גם על האינטלקט.

 

על מנת לבחור את הפעילות הטובה ביותר לצורך גיבוש הצוות, חשוב לבחון את המאפיינים של חברי הקבוצה ולהתאים להם את הפעילות הטובה ביותר. האם מדובר בחבר'ה צעירים או מבוגרים? האם מדובר בקבוצה של נשים או גברים, או שמא קבוצה מעורבת? האם האנשים הם דינמיים ופעלתנים או שמא מדובר בקבוצה של אנשים שכלתנים המעדיפים פעילויות שקטות? גורמים אלו מהווים פרמטרים חיוניים בבחירת אופי ערבי הגיבוש לצוות שלכם, יהיה צוות זה אשר יהיה.

 

אחת הפעילויות שמהוות אטרקציה משמעותית ויכולות להוציא את הצוות מתוך התפיסות אליהן הוא מורגל היא ערב גרפולוגיה המאפשר למשתתפים לגלות פרטים על עצמם דרך הכתב. ערב הגרפולוגיה מתוכנן וערוך באופן הגורם לחשיבה, מעורר השתתפות ורצון לנצח בתחרויות השונות וכן יוצר גיבוש חברתי בין הקבוצות הפעילות הודות לרצון להשיג מטרה משותפת.

 

הפעילויות המשותפות לחברי הקבוצה מעוררות נכונות לערבות הדדית, רצון לנצח ויכולת לעבוד במשותף מבלי להשקיע יותר מדי בהתנהגויות המעיבות על הקשר האותנטי במשך היומיום. הודות לפעילויות מסוג זה, האנשים שמאחורי העובדים מגלים את זהותם וחוברים יחדיו על מנת להשיג את המטרה המשותפת. הערבות ההדדית המשותפת למשתתפי הערב מאפשרת יציאה מהמוכר והידוע ויצירת אינטראקציה חיונית ומלאת שמחת חיים, מוטיבציה ושיתוף פעולה בין החברים הפעילים בקבוצה. התחרותיות מעוררת התנהגויות יוצאות מגדר הרגיל, המאפשרות את החברותא ואת הנכונות לעבוד אחד למען השני.

גיבוש צוות