איך מזהים שקר בכתב היד

כמה פעמים חשבתם לעצמכם: "אילו רק הייתי יודע מתי הוא דובר אמת, כל עגמת הנפש הזו הייתה נחסכת ממני". אחרי שתקראו תוכלו להיות יותר ערניים. בדקו בגרפולוגיה: האם משקרים לכם?

 

לפני כשנה לערך, חוקרים מאוניברסיטת חיפה הצליחו לזהות כי כאשר כותבים דבר מה שקרי, המוח עובד קשה יותר ומבקר כל פעולה, מה שגורם לכתב היד שלנו להשתנות באופן מהותי.

 

מה זה אומר? שניתן לזהות שקרים באמצעות כתבי היד. אז איך תזהה אם השותף החדש שלך משקר לך? איך תזהי אם בעלך דובר אמת ואיך תוכלו לדעת אם מרמים אתכם?

 

הנה מספר סימנים שעלולים לרמוז כי הכותב לא אמין;

 

איזה לחץ!

 

- כאשר אנו כותבים דבר מה אמיתי, המוח אינו מבקר את פעילות הכתיבה לכשעצמה והיא נעשית באופן אוטומטי. כאשר אנו משקרים נוצר "עומס קוגניטיבי" על המוח מה שגורם לנו להחזיק את העט בצורה קצת שונה וללחוץ על הדף בצורה שונה. אם אתם מזהים כתיבה שבה הכותב החליט "לחרוט" את המילים על הדף או לחילופין לכתוב כמעט בלי ללחוץ על הדף, או שני הדברים גם יחד במקביל בהשוואה לכתבי יד אחרים של הכותב, הרי שהכותב שינה את אחיזתו וזה עלול לרמוז על חוסר אמת בחלק מדבריו.

 

רווחים גדולים מידי

 

- כשאדם משקר, המוח חושב על כל מילה פעמיים, מה שגורם לנו להרים את העט לזמן רב יותר בין מילה למילה. למה זה גורם? לשינויים במרווחי המילים. כתבו לכם מכתב אבל יש רווח גדול בין מילה למילה? בין אות לאות? ישנו סיכוי שהדובר כותב דברים שאינם נכונים.

 

שוני בגוון העט

 

החיים אינם שחור ולבן, בכל שקר ישנו גרעין של אמת. לכן, כשכותבים מכתב יתכן מאוד שחלקו אמת וחלקו קצת פחות. מבלי שנשים לב, כאשר אנו כותבים אמת המוח עובדת בצורה אוטומטית, אך שבאמצע המכתב פתאום מגיע הקטע בו אנו רוצים לייפות את המציאות, פתאום אנו משנים את האחיזה בעט. למה זה עלול לגרום? לשינוי בכמות הדיו הנזרקת לדף ולשינוי בגוון העט. אז, בהנחה והכותב לא החליף את העט תוך כדי כתיבה, הרי לנו עוד פרמטר העשוי לעזור לאבחן שקרים וחוסר אמינות בכתב היד.

 

השחרת אותיות או מילים באופן מוגזם

 

- בארצות הברית, כאשר אדם מואשם במעשה פלילי חמור, מבקשים ממנו לכתוב את האליבי שלו. לא מספרים לו שהוא איננו מקבל טיוטה, אלא, לוקחים את הדף המקורי. ומה קורה אם יש יותר מידי תיקונים והשחרת מילים? כנראה שהוא משקר, אחרת, מדוע שינסה להסתיר את מה שכתב מלכתחילה? אולי זה סותר את הסיפור הדמיוני אותו הוא מנסה להציג?

 

כתב יד בלתי אחיד

 

- אם הכותב החליט לכתוב בכתב יד שאינו אחיד, בהשוואה לכתבי יד אחרים, כלומר; האותיות פעם גדולות ופעם קטנות, הרווחים בין האותיות והמילים אינם אחידים (פעם מרווחים רחבים מידי ופעם צרים מידי) הפרופורציה בין האותיות משתנה ועוד, הדבר עלול לרמוז על חוסר אמת בדברי האדם.

 

כתב יד איטי ומחושב מידי

 

- כאשר האדם חושב על תוכן המכתב שלו הוא יכתוב את האותיות אחרת לגמרי מהדרך בה הוא רגיל. כתב יד כזה יהיה בחלק מהמקרים מחושב מידי. כל אות תוצב בדיוק במקומה, הכתב לא יתחבר, בעיקר אם הכותב חזור על אותיות או משחיר אותן.

 

כתב יד הססני מידי

 

- רעד בכתב היד וזוויות משתנות באותיות לשמאל ולימין, עלולים לרמוז על הססנות בכתיבה וגם על בעיות נפשיות. ומתי אנו מהססים? שאנו לא בטוחים. מה שעלול לרמוז על כך שאולי אנו משקרים.

 

גניבת פוקוס

 

- בסיום כתיבת המשפט השקרי, המוח קורא את התוכן שנכתב ומצליב נתונים. האם השקר הזה הוא הגיוני? האם יאמינו לו וכד'. ומה הידיים עושות בינתיים? כל מיני דברים כמו; חזרה על מילים, שרבוטים בצידי הדף ובעיקר הדגשת הנקודה בסוף המשפט השקרי.

 

לסיכום

 

מי שטוען שהוא לא משקר אף פעם, ישקר לכם גם לגבי דברים אחרים. אדם משקר לפחות 40 פעם ביום בממוצע. אז אל נא לנו למהר ולשפוט. הרי החיים אינם שחור או לבן, בחיים יש גם אפור ולעיתים יש גם חצאי שקרים וחצאי אמיתות. לפעמים אנו נמצא את הפרמטרים הנ"ל אצל אנשים שאינם משקרים, אבל גם אינם בטוחים לגבי תוכן הכתוב. לעיתים אנשים משקרים וכל כך מאמינים בשקר שלהם, מה שיקשה מאוד על הגרפולוג לאבחן זאת. באופן כללי יש להשוות את כתב היד השקרי לכתבי יד אחרים של אותו כותב מזמנים שונים.

 

אל תקפצו למסקנות מיותרות, אין בפרמטר אחד לקבוע את אמיתות הדברים, קיימים פרמטרים רבים נוספים לאבחון שקרים וחוסר אמינות ובכל אופן על מנת לאבחן שקר צריך שיהיו מקבץ של פרמטרים (למעלה מ -6) באותו כתב יד , על מנת לאבחן שקר ורק על ידי גרפולוג מומחה, האחריות לקבוע את אמת הדברים לפי הגרפולוגיה.

גיבוש צוות