מה מסמל הסנטר בציור 

 

 

בציורי ילדים מעל גיל 5 ישנה חשיבות  לסנטר, משום שעל פי סגנון הסנטר נוכל להבין האם המצייר הינו בעל שליטה או כנוע, הסוגים הקיימים בציור הם: ציור ללא סנטר, ציור סנטר עם לחץ חזק ובולט, ציור סנטר בלחץ חלש, ציור סנטר מפוצל, ציור סנטר בפרופיל, ציור עם מחיקת הסנטר וציור עם הצללת הסנטר.

 

השמטת הסנטר

 

כאשר המצייר משמיט את הסנטר, נוכל להבין שישנו קושי בשליטה בדחפים גופניים וקיימת דאגה לגבי המצב הקיים.

כאשר אישה מציירת גבר ללא סנטר – היא רואה אותו כאישיות בעלת עוצמה גופנית או  נפשית  ולכן היא רוצה גבר יותר עדין או רך, בניגוד למציאות שהיא נמצאת כרגע.

כאשר גבר צייר אישה  ללא סנטר - הוא מעוניין באישה  יותר עדינה או רכה בניגוד למציאות שהוא נמצא כרגע.

 

דוגמא להשמטת הסנטר

 

 

 

סנטר עם לחץ חזק ובולט (מודגש)

 

כאשר הסנטר בציור נמצא חזק ובולט, נוכל להבין שיש למצייר חיבור לפן החברתי  ויש לו יכולת להנהיג ולהוביל קבוצה קדימה בעוצמה ואף יכולת לראות מקצה לקצה בנחישות והחלטיות. יחד עם זאת, ישנה נטייה לשתלטנות ולעשיית רושם על מנת להקטין את  הצד השני ע"י שחצנות ויהירות. זאת אומרת פיצוי על חולשה או מעצורים רגשיים. 

 

דוגמא סנטר עם לחץ חזק ובולט (מודגש)

 

 

 

סנטר בלחץ חלש

 

כאשר הסנטר בציור נמצא חלש, נוכל להבין שיש למצייר עדינות והתחשבות כלפי הזולת. למצייר יש כוח ספיגה ועדינות נפש לעומת הצד השלילי המראה על חוסר שליטה של דחפים גופניים של המצייר

 

דוגמא לסנטר בלחץ חלש

 

 

 

סנטר מפוצל

 

כאשר הסנטר בציור נמצא מפוצל, נוכל להבין שהמצייר הוא אדם חדור מטרה ונחוש ללכת בדרכו למטרה. כמו כן, המצייר בוגר וסמכותי כלפי הזולת. לעומת זאת, הצד השלילי מזכיר סיטואציה של העבר אשר גורמת להרגשה של רגשי  נחיתות מול בת זוגתו ולכן הוא אינו יוזם ומוצא לפועל דברים פשוטים יום יומיים.

 

דוגמא לסנטר מפוצל

 

 

ציור סנטר בפרופיל

 

כאשר הסנטר בציור נמצא בפרופיל, נוכל להבין שהמצייר הוא אדם חדור מטרה והרגש הוא זה שמוביל אותו וגם זה שעוצר אותו. הוא אדם בעל אחריות ושאפתנות, לעומת הצד השלילי של המצייר שם קיימת נטייה של שתלטנות וכוחניות למול הזולת ולכן ישנה אפשרות שהמצייר מסתיר חולשות אישיות שלו כלפי הזולת. כאשר בציור ישנם תווי פנים מובלטים יותר למול כל הגוף, המצייר בעל יכולת דמיון מפותח והשתלטנות קיימת יותר בדמיון מאשר במציאות.

 

דוגמא לסנטר בפרופיל

 

 

ציור עם מחיקת הסנטר

 

כאשר בציור הסנטר נמצא מחוק, נוכל להבין שהמצייר אדם בעל יצר של כעס ושתלטנות ולכן יש לו קושי בהשתלבות חברתית. עמוד השדרה הרוחני שלו לא יציב ולכן הביטחון העצמי שלו נמוך.

 

 דוגמא למחיקת הסנטר

 

 

 ציור הצללת הסנטר

 

כאשר הסנטר בציור נמצא בהצללה, נוכל להבין שהמצייר נמצא בפחד בנושא הזהות הגברית שלו. כאשר אישה מציירת דמות של גבר עם הצללת הסנטר, קיים בה פחד מאדם (בן זוג, מורה, שכן וכו'...)  שקרוב למציירת מבחינה מינית.

 

דוגמא להצללת הסנטר  

 

 

 

 רוצים לדעת עוד דברים על עצמכם? לחצו על  קישור זה והזמינו לעצמכם פגישה אישית עם הגרפולוג

 

גיבוש צוות