גרפולוגיה - מבחן העצים - בדקו את עצמכם  

 

בעבר, כשמעסיק רצה לערוך ראיון עבודה הוא היה מסתפק בשאלות כמו "אתה מכיר היטב את התפקיד?", "יש לך ממליצים?" וכד'. והיום? היום, עליך כמרואיין לעבור מבדקים גרפולוגיים; לצייר ציורים, לשרטט פרצופים ולכתוב מכתבים. והמעסיק? תוך דקות מציץ לתוך הקרביים שלך.

 

מדוע זה קורה לנו? באנו לראיון בזמן, היינו מנומסים, שיחקנו אותה בגדול ובכל זאת הודיעו לנו שהם מעדיפים מישהו אחר. המראיינת רמזה ש"נכשלנו" במבדק הגרפולוגי.

 

נכון להיום, בעלי עסקים רבים כבר הפנימו את העובדה שמבדק גרפולוגי הינו יעיל, זול (יחסית), קשה לרמות בו והוא מניב תוצאות במהירות. בימנו הדרישה לציור עץ היא חלק אינטגראלי מכל ראיון עבודה. אפילו במוסדות צבאיים וממשלתיים על הנבחנים לצייר עצים או פרצופים (מבחן הפרצופים המפורסם כחלק מקורס קצינים).

 

 דוגמא לאדם שצייר פרצוף במבחן הפרצופים. לצערנו הוא "שכח" לצייר אוזניים.

 

באמצעות מבדקים גרפולוגיים פשוטים ניתן לדעת האם זהו עובד נאמן, האם הוא ייצר יותר כסף לאורך זמן וכמה תקלות הוא יגרום למערכת. לכן, בעלי עסקים עורכים לעובדים חדשים (וגם לאלו שכבר עובדים שנים) מבדקים גרפולוגיים בכל מיני סגנונות.

 

כיצד להתכונן למבחן העצים?

 

ב"מבחן העצים" על המתמודד לצייר עצים (בד"כ בין 1 ל- 4). המבחן נועד לבדוק תכונות כמו : התאמה לתפקיד הדרוש, נאמנות למקום העבודה, יעילות בתפקיד, יושר וחשיבה יצירתית ועוד.

 

בואו רגועים לראיון העבודה. זכרו, זהו בסה"כ ציור של עץ, כמה נורא זה כבר יכול להיות? מומלץ לנשום כמה נשימות עמוקות ולהתרכז בהן לפני ראיון העבודה. מחקרים מוכיחים שנשימה רגועה מרגיעה את המערכות, מורידה את לחץ הדם וגורמת לנו לחשוב בקור רוח מה שעוזר לנו לקחת החלטות נכונות.

 

 

דוגמא לעץ שמעיד על לחץ – אם לא תהיו רגועים עלול לצאת לכם עץ כזה.

 

ציירו בשמחה; אל תתנצלו על כך שאין לכם כשרון ציור או הכרות עם תחום הבוטניקה ואל תתנו לזה להוריד לכם את הביטחון או להוציא מכם את החשק להיבחן. זה לא משנה אם המועמד שלידכם יצייר עץ מדהים ושלכם יהיה פחות טוב בעינכם. אף אחד לא מודד כאן את יכולות הציור שלכם, מודדים כאן את דרך חשיבתכם.

 

היו בטוחים בעצמכם; אדם ללא בטחון עצמי משדר זאת בכל פעולה – הוא מדבר ומשפיל את המבט, הוא מצייר בצורה הססנית, הוא לא בטוח שמגיע לו "לזכות בעבודה" והכי חשוב הוא לא יודע אם הוא יצליח בתפקיד. הייתם מעסיקים אחד כזה? אם עניתם לעצמכם לא – פשוט אל תשדרו חוסר בטחון; ערכו לעצמכם רשימה וכתבו בה מדוע מגיע לכם לקבל את העבודה. לא רק שזה ישפר את הסיכויים שתשדרו יותר בטחון בראיון אלא גם זה ישפר את ציור העץ שלכם.

 

 

היו בטוחים בעצמכם – אולי יצא לכם עץ כזה.

 

קחו זאת בקלות; בד"כ, לא על המבחן הגרפולוגי בלבד לקבוע אם תתקבלו לעבודה או לא. קיימים פרמטרים נוספים שלא כדאי לשכוח כמו: השכלה, התאמה טכנית לתפקיד ועוד. אל תתלו את כל תקוותכם במבדק הגרפולוגי. חשוב גם לא לעשות שטויות בראיון העבודה.

 

אל תזלזלו! גם אם אתם לא מאמינים בגרפולוגיה, גם אם אתם חושבים שזה שטויות ואפילו אם אתם בטוחים שזה בזבוז זמן – אף פעם אל תזלזלו במבחן. לצייר קו עם ענפים זה לא עץ! זכרו שהמעסיק הוא זה ששכר גרפולוג ע"מ לאבחן אתכם – אם אתם מזלזלים במבחן מי יודע, אולי תזלזלו בעבודה החדשה?

 

 

תזלזלו במבחן – זה מה שיצא לכם. הייתם לוקחים בחור כזה לעבודה?

 

אל תחשבו על זה; אל תרגישו שבוחנים אתכם. אנשים רבים נלחצים מהמלה מבחן – חשבו על זה יותר כבתור תרגיל. מחקרים מראים כי אנשים שמרגישים שבוחנים אותם נוטים לטעות – והרבה. תחשבו כאילו הבן של השכנים הקטן והחמוד בקש מכם לצייר עץ. נשמע פחות מאיים?

 

תתרגלו בבית; ערכו סימולציות למבדק בבית. כולנו יודעים שכאשר נגשים למבחן פעם שנייה ושלישית הסיכויים להוציא ציון גבוה יותר – עולים. מדוע? מכוון שאתם מרגישים נוח יותר בסיטואציה; אתם יודעים מה יבקשו מכם, אתם מוכנים מראש עם תשובות לשאלות וכו'.

 

אז מה בודקים במבחן העצים?

 

במבחן העצים בודקים קודם כל פרטים טכניים לרבות: מיקום העץ בדף, גזע, כותרת, שורשים, ענפים ותוספות. כל אחד מהפרמטרים הללו יכול לספר לנו עוד אודות אותו אדם. יש מעל 118 סימנים שלפיהם ניתן לנתח את אופי האדם.

משימה: ציירו שלושה עצים, כל עץ על דף בנפרד. אין כל צורך בכישרון ציור, או בהכרות עם תחום הבוטניקה. ציירו שלושה עצים ביד חופשית.

 

שימו לב כי בחלק מראיונות העבודה יתכן והמשימה תשתנה – לעיתים תתבקשו לצייר ביד שמאל, לצייר עץ ספציפי ואפילו לעצום את העיניים בזמן הציור. אנו נתייחס כאן למבחן הקלאסי – ציור שלושה עצים ביד חופשית ובלא כל הנחיה מיוחדת. בדקו את העץ שלכם בעצמכם.

 

כעת, תוכלו לבחון את העץ שלכם בעצמכם ולגלות מה זה אומר עליכם. זכרו שצרכי המעסיק משתנים מתפקיד לתפקיד ולכן אין כאן נכון או לא נכון ולכן גם אין עץ אולטימטיבי. 

גיבוש צוות