גרפולוגיה - מבחן העצים  

 

העץ הינו כלי בעל מרכיבים אשר בעזרתו ניתן לאבחן בגרפולוגיה, תעסוקה, נטיות שונות, מצב נפשי ועוד. חשוב לציין שהציור הינו כלי כתוספת לכתב ידו של האדם. לכל אדם ייחודיות בכתב ידו והמח הוא זה שמכתיב לאדם את סגנון הכתב. כך גם ציור העץ (אין שני עצים דומים), כל אדם מצייר עץ אינדיבידואלי המאפיין אותו.

 

מה בודקים במבחן העצים?

 

הלחץ המופעל בציור.

חלקי העץ והפרופורציה.

סוג הקו (רציף או מקווקו).

תוספות לעץ (פרחים, ציפורים, פירות).

 

ממקמים את העץ:

 

עץ הנמצא בראש הדף – מורה על אדם שמרן מאד כלפי פרטיותו, ניחן ביכולת איסוף מידע והעברתו לגורמים הנכונים, יכולת עבודה עם פריטים קטנים, בעל שיקול דעת ואיפוק.

 

עץ הנמצא במרכז הדף – מורה על אדם רגשן, מרוכז בתחושותיו הפנימיות, בעל ישירות, חוסר סבלנות, מחפש תוצאות מידיות, אסרטיבי, מסתיר את רגשותיו הפנימיים, יוצר קשר עם הזולת באופן מעולה, מסוגל לבצע מספר דברים בעת ובעונה אחת.

 

עץ הנמצא בצידי הדף (ימין או שמאל) – מורה על אדם הנמצא במצב התבוננות, לא רוצה להיכנס ולהיות משפיע, מעדיף להביט מהצד ולהצטרף באיטיות, אדם בעל איפוק, צניעות וזהירות.

 

עץ הנמצא בתחתית הדף – ציור שכיח ולכן צריך לבדוק את שאר נתוני הציור.

 

הגודל קובע?

 

כאשר העץ מכסה את רוב הדף – מורה הדבר על אדם המפגין נוכחות, שטח מחייתו חייב להיות רחב, אדם אסרטיבי ושאפתן אשר הדף אינו מספיק לו, אדם הנמצא בהגשמת רצונותיו ויש בו קושי להתחשב בזולת.

 

עץ קטן – מורה על עדינות, צניעות, איפוק רב, ביישנות, משמעת עצמית, נטייה למחקר, הרהור פנימי.

 

שורשים – אדם המצייר שורשים, מעיד הדבר על רצונו והשתוקקותו לעברו, נוסטלגיה, ביתיות, משפחתיות וכדומה.

 

שורשים ארוכים – אדם אשר אינו מסוגל להתנתק מעברו. ככל שהשורשים גדולים יותר מהגזע, אדם אשר עבר משבר רגשי שלא הצליח להשתחרר ממנו.

 

גיבוש צוות