דוגמאות לבדיקת התקשורת הזוגית  

 

אחת משאלות המפתח שאני שואל בהרצאותיי כאשר אני מגיע לתחום הזוגיות היא: "הגדירו לי את הדבר החשוב ביותר שבלעדיו אין הזוגיות יכולה להתקיים". הרוב אומרים לי אהבה, חלק אומרים לי סקס, השאר "פועים" במקהלה, כסף, אמון הדדי ועוד כהנה וכהנה ולכולם אני אומר שהם צודקים, אך בכל זאת, ניתן לקיים זוגיות ללא אחד או יותר מהדברים המצויינים לעיל, נשאלת שאלה עם איזה דבר אי אפשר בכלל לקיים מערכת תיקנית והתשובה היא – "תקשורת" – התקשורת בינו לבינה.

 

מה עלינו לעשות?

 

1. וודאו שמאזינים לכם – אם אתם צריכים לשוחח עם בן/בת זוגכם על נושא חשוב או רגיש, וודאו שהם אינם מוטרדים ממשהו ושדעתם אינה מוסחת. בדרך כלל מומלץ לשאול באופן ישיר (ולא לרקוד מסביב): "את/ה יכול/ה להקשיב לי עכשיו?"

 

דרך האות ה' נוכל ללמוד על אופן ה"הקשבה" אצל האדם הכותב – שימו לב, האות ה’ מזכירה לנו את האוזן שלנו בצורתה העגולה. ככל שהאות ה’ עגולה יותר כך האדם קשוב יותר לזולתו.

 

 

2. התחילו את השיחה בנימה אופטימית – אם אתם רוצים לערוך שיחה "רצינית" עם מישהו, אתם חייבים להתחיל אותה עם דברים חיוביים. עליכם להיות כנים ולא לחלק שבחים מזויפים בתור מניפולציה.

 

איך תלמדו אם הכותב הוא אדם אופטימי? ככול שכתב היד יהיה מחובר, גדול, מהלך השורות עולה, ורווח צר בין המילים (אות וחצי לערך), כך הוא יהיה יותר אופטימי.

 

3. אל תתחילו שיחה בתוקפנות – בני הזוג קולטים שאתם נמצאים במצב של התגוננות והם יחזירו לכם באותו מטבע. אל תתפלאו אם הויכוח יתפתח לריב סוער, מילולי ופיזי.

 

כיצד נלמד על אדם תוקפני? אם כתב ידו יהיה גדול ובעל נטייה למשיכת האותיות נ’, ז’, ת’ כלפי מטה. כמו כן ניתן להפוך את הדף ולהרגיש את חוזק כתב היד. במידה והינו חזק ובולט לצידו השני של הדף מעיד הדבר על אדם אימפולסיבי, חסר גמישות, עקשן ובעל רצון לומר תמיד את המילה האחרונה.

 

4. אל תגזימו ואל תפריזו – גם אם אתם רוצים "לפרוק" מעךיכם את כול אשר על לבכם, אל תגזימו. אמנם הדבר יכול להקל על המתח בו אתם שרויים אבל דעו זהוא לא יקדם את המצב התקשורתי בניכם.

 

כיצד נלמד על אדם "גוזמן" דרך כתב היד? האות הראשונה תהיה גדולה לעומת שאר האותיות. האנרגיה גדולה בתחילת כול תהליך ובסיומו, נפילה.

 

5. התמקדו רק בנושא אחד בשיחה – גם אם יש לכם לשפוך את הלב על מיליון נושאים, השתדלו להתמקד רק באחד. אם תכניסו את כול הנושאים רק תבלבלו את בני זוגכם. אפשרו להם להתקד בדבר אחד ובקשו מהם תשובה ספציפית. התמקדו בנושא אחד בכול פעם.

 

איך יודעים שהאדם בעל כושר ריכוז גבוה? האות י' מלמדת אותנו על נושא הריכוז והמיקוד של האדם. כאשר היא נוטה ימינה מורה הדבר על חוסר ארגון וקושי בהתמקדות. כאשר האות י’ נוטה שמאלה הדבר מורה לנו על עשייה מרוכזת וממוקדת אך מפוזרת ולא מאורגנת. כאשר האות י’ בעלת נטייה ישרה, מורה לנו הדבר על ריכוז ודיוק טובים.

 

גיבוש צוות