משמעות האף בציור

האף הוא החלק היחידי באזור הפנים שבולט כלפי חוץ. האם חשבתם אי פעם מה הוא מסמל? האם הגודל של האף קובע? האם ישנה חשיבות כאשר לא מופיע האף בציור?

 

בכתבה הבאה אנסה להסביר באופן מפורט מה חשיבותו של האף בציור ובנוסף גם סוגים שונים ומשמעותם.

 

לכל איבר בגוף האדם ישנו חשיבות גדולה, כמו כן גם לאף.

 

כאשר נער/ה מציירים אף בגיל ההתבגרות, מסמל הדבר את המיניות שלו/ה ונוכל להבין מדוע הם מנסים לצייר אותו בצורה ויזואלית וברורה.

 

אצל הילדים הקטנים יותר, האף לא מסמל את המיניות אלא את הרצון שלהם לשאוף להיות יותר עצמאיים וכוחניים.

מה קורה שלא מציירים אף?

 

כאשר ילדים לא מציירים אף, ניתן ללמוד שקיים אצלם קושי להתקדם בשל חוסר פרגון או עידוד מהמבוגרים. נקודה נוספת מאוד חשובה היא, כאשר נוסף למשפחה תינוק/ת נוכל להבין שזה אחד הסימנים לרגרסיה בעקבות המצב המשפחתי.

 

ישנה נקודה לא פחות חשובה המראה על מצבו הנפשי של הילד, כאשר אנחנו רואים שבציור לא נמצא האף. הדבר מורה על: חוסר ביטחון או אימפולסיביות ויכול להיות גם בעיות במערכת הנשימה כמו אסטמה או בעיות בסינוסים.

כאשר רואים אצל נערים/מבוגרים שלא ציירו אף, אנו למדים על חוסר בגרות רגשית או מינית ויתכן שאף עברו טראומה מינית בעברם.

 

הערה יש לציין שלילדים מתחת לגיל 7 אין להתייחס לתופעה זאת ביתר חומרה.

 

- אם ציירתם אף פרופורציונלי לפנים – אתם אנשים בעלי שליטה עצמית גם בתחום המיני, אולם קשה לכם ליזום ולהוציא לפועל את הרצונות האמיתיים שלכם. בדרך כלל תחליטו ע"פ רוב האנשים.

 

- אם ציירתם אף הנראה כך (אף בצורת 2 נקודות) – ניתן לראות שאתם נוטים  להתנהג בצורה ילדותית יתר על המידה, אתם ביישנים ויכול להיות שזה  כתוצאה מחינוך מיני לקוי או התנסות מינית כושלת.

 

- אם ציירתם אף סולד – ניתן לראות שאתם אנשים אופטימיים, בעלי שמחת חיים, בעלי חוש אסתטי, פתיחות מינית, בעלי יצרים מפותחים וחשוב לכם לראות תוצאות מידיות. יחד עם זאת קשה לכם לעמוד בפני פיתוים מיניים או בהימורים ואתם מוצאים את עצמכם לעיתים מסתבכים בדברים קטנים.

 

- אם ציירתם אף ומחקתם אותו בכמה קווים – קיים בכם כעס או עצבות יתרה הנובעים מחוסר ויתור או הבלגה בתחום המיני. ניתן לראות שבעברכם נהגתם תמיד לומר "כולם אשמים חוץ ממני"… ולכן, קשה מאוד לסמוך עליכם בדברים משתנים אלא רק בדברים קבועים. אתם אנשים תלותיים וילדותיים אשר לא מוכנים לוותר ומעדיפים להתווכח או לצעוק.

 

- אם ציירתם אף גדול – אתם אנשים בעלי אישיות מאוד דומיננטית וחזקה, בעלי ביטחון עצמי גבוה ובעלי מיניות מוגברת יתר על המידה. יש לכם יכולת למשוך תשומת לב בצורה שאנה משתמעת לשתי פנים ולפעמים אתם מנסים לרצות את הצד השני בהגזמה יתרה. הערה : כאשר האף גדול בצורה מוגזמת, נוכל להבין שישנה נטייה להומוסקסואליות.  

 

- אם ציירתם פנים ללא אף  – אתם בהחלט אנשים בעלי בגרות מינית החייבים להרגיש פתיחות ונהנתנות בכל תחומי החיים. כאשר מציבים בפניכם כל סוג של פיתוי אתם נוטים להיכנס להרפתקה שברוב המקרים אין לדעת איך היא תסתיים.

גיבוש צוות