אבחון גרפולוגי לבני נוער ומתבגרים

תקופת ההתבגרות, המקשרת בין ילדות לבגרות, מאופיינת בשינויים קיצוניים המתרחשים אצל בני הנוער בכמה תחומים: גופניים, רגשיים ומשפחתיים-חברתיים.

 

 

בתקופה הכי קריטית בהתפתחות ילדינו אנו צריכים לדעת איך להתנהג עימם. הגרפולוגיה מעניקה לנו כלים על מנת להציץ לעולמם של המתבגרים בתקופה בה הם מרגישים הכי מרחוקים מאיתנו.

 

תקופה זו, בה המתבגרים מגבשים את זהותם האישית, נחשבת לתקופת מעבר: ממצב של ילד ללא אחריות אישית וקולקטיבית, למצב של נער. בתקופה זו חווים המתבגרים שינויים ותהפוכות המשפיעים על התנהגותם ומצב רוחם. הרגשות הרבה יותר מוקצנים והאהבה היא חלק משמעותי בחייהם היומיים. המתבגרים מחפשים את עצמם, נוטים להזדהות עם סלבריטאים, מתאהבים לראשונה, מתאכזבים, ולעיתים אף משדרים סימני מצוקה שאותם ניתן לגלות דרך כתב היד.

 

הגרפולוגיה היא כלי אובייקטיבי המאפשר לנו להציץ אל עולמם של המתבגרים ולאתר באמצעות כתב ידם את מצבם הרגשי. כתב היד יכול לאותת על מצוקה אליה נקלע ילדינו, כדי שנוכל לסייע לו להיחלץ מהמצב אליו נקלע. כמו כן יכול הגרפולוג לתת חוות דעת מקצועית ומקיפה לגבי המשך דרכו/ה של הנער/ה הן מבחינת המשך הלימודים והן הכוונה מקצועית.

 

 

סימנים להתאבדות בכתב היד

אחד ממצבי הרוח אליו נקלעים מתבגרים מתבטא בדיכאון. נהוג להבחין בשני סוגי דיכאון: דיכאון זמני – שבו כולנו לוקים לעיתים, ודיכאון מתמשך – דיכאון הנמשך על פני תקופה ארוכה שבה יש ירידה טוטלית של יצר השמחה, ושבה אין רצון או תקווה להמשכיות. על פי כתב היד  מזהה הגרפולוג סימני דיכאון קשים העלולים להוביל להתאבדות. כך למשל בין הסימנים הבולטים בכתב ביד:

 

  • מהלך שורות יורד
  • כתב חלש
  • כתב לא אחיד
  • רווח גדול בין מילים/אותיות
  • שוליים ימניים/שמאליים קרובים מאד
  • כתב קטן ורועד
  • צורת האותיות כעורה

 

אתם ההורים חייבים להיות תמיד עם היד על הדופק ולכן אם אתם מוטרדים מהתנהגותו של ילדיכם או שמים לב לשינויים במצב רוחו, שלחו אלינו את כתב ידו / או ציור שצייר, ציינו את גילו ואנו נספק לכם תשובה עניינית תוך זמן קצר ביותר.

גיבוש צוות