נערים או "מתנערים"

שורש המילה נער/ה מגיעה מהמילה התנערות, התנערות מאחריות. נער (13), או נערה (12), עוברים שינויים גופניים ופיזיולוגים ואצל כל אחד/אחת ההתפתחות הביא בקצב שונה. קצב השינויים המהירים הם אחד הגורמים הבסיסים שגורמים לבלבול אצל המתגבר כלפי הוריו, מוריו, משפחתו .

 

השינויים החיצוניים והפנימיים משפיעים גם על הגוף וגם על הנפש, זאת אומרת, גם מבחינה רוחנית המתבגר/ת מקבלים את הכוח לברוא חיים חדשים והמשכיות נשאלת השאלה, האם יהיה שינוי בכתב ידם של המתבגרים ?

 

ישנם שלושה שלבים עיקריים בגיל התבגרות:

 

השלב הראשון (גילאים 13 – 10) 

בשלב זה מתחילים שינויים פיזיים ורוחניים ומתחילות לעלות המון שאלות לגבי מי אני  ולגבי התפתחות השינויים בגוף. המתבגרים מחפשים את הזהות האמיתית שלהם ומתקיימים בהם תנודות במצבי רוח, מריבות עם ההורים ועוד. השאלה הכי חשובה היא מדוע קיים מרד הנעורים? מבחינה רוחנית נוצר שינויי מאוד משמעותי בבני הנוער והקשר בין עצמאות לבין תלותיות הינו הקושי בכך שבני הנוער נחשפים לכל כך הרבה פיתויים ומצבים של בחינת הבגרות שלהם.

 

תהליך הצמיחה לגובה היא אחת מהתופעות הבולטות. ישנו הורמון "הגדילה" אשר משפיע על צמיחת העצמות. קצב הצמיחה מאוד מהיר, אצל בנות בממוצע בין 5 ל 6 ס"מ לשנה סה"כ 24-36 ס"מ לכל תקופת התבגרות, לעומת הבנים 26-28 ס"מ בכל התקופה התבגרות.

 

אצל בנים מוסיפים 13 ס"מ במקום להפחית, כמובן שיכולה להיות סטייה של כמה ס"מ.

במקביל לצמיחה לגובה מתרחשת גם עלייה במשקל, כמו כן גם אחוזי השומן עולים בין 15 עד 25 אחוזים. האיברים הפנימיים כמו: מוח, כבד, לב וכליות, גודלים אף הם.

 

בתחילת גיל התבגרות חלים שינויים גם בריח הזיעה וזה הזמן להתחיל להשתמש בדאודורנט.

 

צמיחת השיער:

שיער הראש מתרבה ומתפשט כמעט פי 3, כמו כן קיים גם שינוי בשיער הצומח במפשעות והוא גדל בהדרגה. כמובן שישנם בני נוער שסובלים משיעור יתר.

 

משימה – ציירו ראש עם שיער ותוכלו לגלות על עצמכם, המון פרטים ייחודים.

כאשר גבר מצייר שיער פרוע בפענוח ציורי מבוגרים, ניתן ללמוד עליו שהוא לא סומך על נשים ונוטה לרמות אותן. אפשר לומר שהוא מזלזל בנשים, דבר היכול להצביע על נרקיסיזם ולפעמים גם על אלכוהוליזם.

 

כאשר אישה מציירת דמות אישה בעלת שיער קצר בפענוח ציורי מבוגרים, מראה לנו הדבר על אישה מאופקת, טקטית ומחושבת. הדבר יכול להעיד על התנסות מינית שלילית בילדותה של המציירת ועל כך שישנן גם התלבטויות, חוסר הזדהות מינית, או חוסר עניין במיניות. (יתכן נטייה ללסביות).

 

כאשר בציור תהיה דמות בעלת שיער בהיר וארוך בפענוח ציורי מבוגרים, מעיד הדבר על אדם המנסה להרשים את הסובבים אותו, שהוא אדם בעל חוש אסטטי או רגשנות יתר. המצייר ניחן באטרקטיביות אך יחד עם זאת מתנגד לה ומתקיימים אצלו התלהבות ודעיכה לסירוגין.

 

כאשר בציור תהיה דמות בעלת שיער כהה וארוך בפענוח ציורי מבוגרים. נוכל להבין שהמצייר חרד להתנסות בתחום המיני וישנם המון מעצורים. החינוך המיני אותו קיבל, היה לקוי וישנו פער מאוד גדול בין הרצוי למצוי. המצייר חייב חיזוקים ופרגון מהסובבים אותו.

 

כאשר השיער מסודר בקפידה בפענוח ציורי מבוגרים, נוכל ללמוד על אדם המקפיד ללכת ע"פ הכללים והמוסכמות החברתית והוא בעל הערכה עצמית גבוהה. כמו כן, הוא מכבד את הזולת אך יחד עם זאת הוא יהיר ושחצן ויש בו רצון או צורך להרשים את הזולת. הוא חייב לקבל חיזוקים חברתיים ובעל יכולת העמדת פנים.

 

השלב השני (גילאים 13 – 16)

בשלב זה המושג "חבר'ה" מקבל תפנית חדה והופך להיות החלק המשמעותי ביותר בחיהם של המתבגרים, לעיתים אף חשוב יותר מההורים וזאת בשל מרותם על דברים עקרוניים.

 

בשלב זה, הפיתויים הם חלק בלתי נפרד שעומד מול המתבגרים. תופעה זאת עלולה להיגרר להתנהגות מסוכנת כמו: עישון, סמים, או קיום יחסי מין, למרות שלעיתים קרובות זה לא רצונו של המתבגר בפועל.

 

השינויים או הקשיים שעוברים המתבגרים הם חלק מאוד טבעי, אך אנו ההורים יכולים ללמוד כיצד לגשת אל ילדינו התבגרים ולבקש מהם בקשה כלשהיא ואף לקבל מהם מענה, רוצים לדעת כיצד?

 

המשימה הבאה תעזור לכם לפתור את התעלומה:

 

בקשו מבנכם/בתכם לרשום על דף חלק את שמו ואת שם אחד ההורים, לאחר מכן לחזור על הפעולה עם שמו של ההורה השני ולאחר מכן לרשום את השם שלו ואת שני ההורים. מטרת הכתיבה בצורות שונות מראה לנו את רמת התקשורת הבינאישית עם ההורים. לשם הבדיקה עליכם לרשום את הנ"ל ולשים את אצבע המורה בין השמות הכתובים:

 

במידה וישנו מרחק של אצבע –  הנער/ה נמצאים בתקשורת טובה עם ההורה.

במידה וישנו מרחק גדול מעל אצבע אחת – התקשורת הבינאישית רחוקה מידי

במידה ולא קיים מרווח בין השמות –  הנער/ה מרגישים שאתם ההורים חונקים אותם והם רוצים קצת 'ספייס'.

 

זהות עצמית דרך כתב ידינו

השינויים מתרחשים אצל בני הנוער בצורה מאוד מהירה, כמובן שבשלב זה מבנה הגוף חשוב מבחינה חיצונית  והוא תופס חשיבות לא מעטה. ההשפעה הגדולה ביותר על בני הנוער היא דרך התקשורת: טלוויזיה, אינטרנט, עיתונים. לדוגמא, כאשר ישנה דמות מאוד פופולארית הדבר עלול להביא למתבגר/ת את הרצון להדמות לה ואז המצב הקיצוני יכול לפגוע דרך הפרעות אכילה ( ואנורקסיה( הדבר יכול להיות מושפע מהערכה עצמית נמוכה.

 

השלב השלישי (גילאים 21-16)

בגילאים הללו מתחיל תהליך הפרדה הרגשית מההורים, מתחילה תקופה של רצון עצמאי ותחושת עצמאות. בתקופה הזאת כתב ידם של המתבגרים מתחיל לקבל יציבות וקביעות ומתחילים ניצנים של רצון לקשר זוגי אשר גם אותו ניתן לראות דרך כתב ידם.

 

בגיל ההתבגרות היצרים והמיניות של הנערים/ות נמצאים בראש סדר העדיפות ולכן חשוב לציין את ההבדל בין קשרים עם ידידים לבין חברים. הקשר מאוד דק אולם ההבדל במשמעות גדולה מאוד.

 

נטיות מיניות

במהלך גיל ההתבגרות ישנם לעיתים רגשות מעורבים כלפי אותו המין, זהו דבר טבעי ואין הדבר מצביע על נטייה מינית הומוסקסואלית או לסבית. בתווך הגילאים הללו מתגבשת לחלוטין הזהות המינית ולכן כאשר יישנה נטייה מינית ניתן לראות זאת דרך כתב ידם.

 

דיכאון

כל אחד מאיתנו חווה מידי פעם את ההרגשה של דיכאון וישנן תופעות גם בכתב היד וגם בצורה פיזית:

 

  • מחסור בשעות שינה
  • התבודדות
  • חוסר תיאבון/אכילת יתר
  • חוסר עניין או הנאה בחיים

 

סימנים בולטים לדיכאון בכתב יד

  • כתב יד יורד כלפי מטה
  • עוצמת הכתיבה חלשה(לחץ)
  • נקודות חוזרת על עצמם באותיות
  • מהלך השורות עולה ויורד כמו גלים
  • מחיקות בחוזקה (הסתרה)

 

חשוב לציין שהנקודות הללו אינן משמשות כתחליף לייעוץ/טיפול רפואי או כל ייעוץ אחר. מקרים רבים של דיכאון אשר לא מטופלים בזמן, יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך וליצור שינויים משמעותיים בחיינו . כמובן שישנן עוד נקודות רבות אשר עליהן אשמח לתת יעוץ באופן אישי.

גיבוש צוות