גרפולוגיה - עד כמה מדויק האבחון הגרפולוגי?

 

 

 

  

 

 

 

 

ידוע כיום שמעסיקים רבים נוטים להסתמך באבחון גרפולוגי לקבלת עובדים וזאת בשל מהימנותה של הגרפולוגיה ככלי העוזר להחליט לגבי עובד זה או אחר. כמו כן, בנושאים רבים ומגוונים בחיי היום יום, נותן לנו האבחון הגרפולוגי מענה הן ליחידים המגיעים להתייעץ, הן לזוגות, הן למשפחות, הן לשותפים ולכול מי שנמצא בצומת דרכים בחייו ומעוניין לקבל הכוונה ויעוץ.

 

האם האבחון מציג תכונות אופי גנטיות או גם תכונות אשר ניתן לעבוד עליהם?

כידוע, כתב היד שלנו מגיע מתת המודע. האבחון עצמו מציג את כול תכונות האופי של הכותב, אך גם במובן זה בהחלט ניתן לעבוד עליהן ולשנות אותן לטובה. ישנו תחום בגרפולוגיה הנקרא 'גרפו תרפיה', אשר מסביר כיצד האדם יכול לשנות תכונות אופי שליליות כגון, ביקורתיות יתר, עוקצנות, חדות ועוד על ידי אימון על כתיבת האותיות האחראיות  לתכונות אופי הללו ובכך לעדן אותן ואף להסירן.

 

הכתב שלנו משתנה מעת לעת, מתקופה לתקופה. זה מעיד על שינויים פנימיים?

בהחלט! בתוך השאלה נמצאת התשובה ומסבירה לנו עד כמה הגרפולוגיה מדויקת.

 

אדם עובר שינויים בחייו, החל מהגן, בית ספר, צבא, נישואים, עבודה, הורות, שינוי מקצועי ועוד. בכול פרק זמן שכזה משתנה כתב ידו של האדם וזאת כתוצאה כמובן הן משינויים פנימיים והן משינויים חיצוניים. ראוי לציין שאכן כתב היד משתנה, אך זוויות הכתיבה של האדם נשארות תמיד קבועות. לדוגמא, כתב ידם של ילדים בכיתה א-ג הינו עגול וגדול והסיבה היא שבדרך כלל בגיל זה הרגש הוא זה שמוביל ואף עוצר אותם. רק בכיתות יותר גבוהות כתב היד מקבל פרופורציה ולכן לא מומלץ לבדוק את כתב ידם של ילדים רכים (אלא רק על פי ציורים), היות ואין להם עדיין יציבות בכתב היד.

 

אלו עוד דברים חוץ מתכונות אופי, ניתן לאבחן באמצעות הגרפולוגיה?

באמצעות הגרפולוגיה ניתן גם לאבחן כישורים, יכולות ונטיות לימודיות ומקצועיות, סגנון התנהגות, תפיסות ועמדות, התייחסויות שונות: לאנשים, להורים ולילדים, לבת או בן הזוג, אך גם לאתגרים, למכשולים, לעבר ולעתיד כמו גם את מצבו הפיזי-בריאותי של הכותב.

 

איך בעצם מתנהלות הסדנאות שלך?

יש לכך 2 תשובות: ישנם אנשים המזמינים אותי ל"הרצאה". הם מעוניינים בלימוד באופן ענייני ורוצים לדעת כמה שיותר על כול רזי הגרפולוגיה. ישנם אנשים והם הרוב, שרוצים לשלב את הגרפולוגיה עם ערב מבדר וקליל ובשבילם יצרתי את המופע לו אני קורא: "סטנד אפ גרפולוגי קורע מצחוק".

 

אתה עובד הרבה עם הציבור שומרי המצוות. איך הם מקבלים את הגרפולוגיה?

עד שלא התחלתי לעבוד עם ציבור שומרי המצוות, לא ידעתי עד כמה הם מתחברים לגרפולוגיה. הציבור הדתי/חרדי מאוד נפתח ואפילו קיבל היתר מרבנים גדולים לפנות לגרפולוג בנושאים שונים. לא מזמן פנתה אלי משפחה חרדית שהזמינה אותי לערוך סדנא בביתם כאשר הם חוגגים מסיבת שבע ברכות לילדיהן.. במפגשי עם שומרי המסורת אני למד עד כמה הם 'צמאים' לידע ומאוד סקרנים לגבי כול נושא הגרפולוגיה.

 

האם סטודנטים וחיילים יכולים לקבל דרכך הכוונה בנגע לקריירה ולימודים?

בהחלט. באמצעות אבחון גרפולוגי ניתן להבין ולדעת איזה תחום לימודי/מקצועי מתאים לסטודנט/חייל לפני שהם נרשמים ללימודים. לעניות דעתי, מאוד חשוב שכול סטודנט/חייל יעברו אבחון שכזה ולו על מנת 'לסדר' את הראש ולהבין שהם אכן בחרו בתחום שנכון להם ושבו הם יוכלו אף לעסוק בעתיד.

 

לא מעט נתקלתי בסטודנטים/חיילים שהגיעו אלי מאוכזבים מכך שלמדו מקצוע מסוים, שלאחר מכן לא עסקו בו כלל וחבל!! בהשקעה השווה לכול כיס, יוכלו הסטודנטים/חיילים וכול מי שנמצא בצומת דרכים בחייו המקצועיים, לקבל יעוץ והכוונה, טרם נרשמו ללימודים שעולים היום כידוע, הון תועפות…

 

סטודנט/חייל שאבחון גרפולוגי הראה שמתאים לו ללמוד מקצוע מסוים. אך הוא בכל זאת בוחר מקצוע אחר, האם צפוי לו כישלון?

לא בהכרח שצפוי לו כישלון. גם אם נאמר לסטודנט/חייל ללכת על תחום מסוים והוא בחר בתחום אחר, הוא יוכל בהחלט על ידי התמדה וכוח רצון להצליח.. אך האם הוא יהיה מאושר? מחובר? מסופק בעבודתו? אלו הן השאלות שנשאלות. לדעתי, כאשר סטודנט עובר אבחון גרפולוגי ומקבל את המלצותיו של הגרפולוג… הוא לרוב גם ייהנה וירגיש מסופק מעבודתו וממקצועו.

 

האם יש מקרה מיוחד שאתה יכול לספר עליו שסובב סביב אבחון גרפולוגי שעשית?

לפני מספר שנים פנה אלי סטודנט צעיר ומלא אמביציה שסיפר לי שהוא נמצא בהתלבטות מאוד גדולה לגבי התחום בו הוא יבחר ללימודים. הוא סיפר לי שהוא מתלבט בין הלב לבין ההיגיון. אותו סטודנט התלבט בבחירה בין מקצוע בו הוא ידע ש'עושים' כסף, לבין מקצוע שהוא ידע שאולי לא יביא לו המון כסף אך ימלא אותו בסיפוק רב.

 

כמובן שהוא לו גילה לי באיזה תחומים מדובר ואני ערכתי לו את האבחון,  כפי שאני תמיד עושה. במהלך האבחון גיליתי את ההתלבטות שלו מדבר אחד בלבד!!! תכונות האופי שלו!!! הבחור היה כולו לב ענק.. אין מצב שבחור שכזה יבחר במקצוע 'יוקרתי' שרק מכניס כסף. כאשר זימנתי אותו אלי לקבלת התוצאות, הוא לא היה מופתע. "אני שמח שבחרתי לערוך אבחון גרפולוג" הוא אמר, "עכשיו אני יודע בוודאות מה אני הולך לעשות בחיי". ואם אתם סקרנים ותרצו לדעת מה הוא הלך ללמוד…. צרו עמי קשר ואספר לכם

גיבוש צוות