הגרפולוגיה בשירות הרפואה

 

  

 

 

 

 

מומים, לחץ, תפקוד לא תקין של הגוף או מעצורים, הם ביטוי מובהק של מחלה. מחלה היא אומנם דבר הבא לביטוי באופן פיזי אך יש לה גם מקורות נפשיים ומנטאליים.

 

גוף האדם פועל כמו מערכת אזעקה בבית, הוא מזהה פולשים זרים הפורצים מבחוץ וחודרים פנימה על ידי חיישנים וגורם להפעלת אזעקה. התקופה של זיהוי הפולש עד הפעלת האזעקה נקראת תקופת הדגירה. במהלך תקופה זו לא נראים שינויים פיזיים כלפי חוץ והאדם ממשיך להרגיש בטוב. על ידי בחינה של כתב ידו של אדם יכול גרפולוג להבחין במחלות עוד לפני התפרצותן. כאשר יש מחלה באזור מסוים משדר תת המודע של האדם חולשה ורגישות של האזור הפגוע המתבטאת בכתב היד.

 

הגרפולוגיה יכולה לאבחן מחלות שונות עוד לפני התפרצותן, אולם אין להסיק מסקנות חפוזות. על מנת לאבחן באופן ודאי, יש להקפיד על חמישה סימנים שצריכים לחזור על עצמם באותה האות ובאותו המקום. בכל מקרה של ספק או שאלה יש לפנות לבעל מקצוע.

 

סימנים ל-WORKAHOLIC

וורקוהוליק (התמכרות לעבודה) הוא אדם ההופך להיות חולה שליטה ותאב כוח, אדם זה הוא נכה מבחינה רגשית והמניעים שלו הם דחפים אימפולסיביים להכרה והצלחה. וורקוהוליק הוא אדם המכור לעבודתו כיוון שבעיניו, זהותו מוגדרת על ידי עבודתו. כמו מכורים לסמים, העבודה גורמת להם להיות עסוקים עד שאינם חשים ברגשות כמו אהבה, אושר, עדנה וכו'. אנשים המוגדרים כוורקוהוליק חשים שהם אהודים רק בשל מה שהם מייצרים ולא בשל האני הפנימי שלהם.

 

וורקוהוליק ידון בשמחה מתוך הקיבעון שיש להם על עבודתם, תוך כדי הסתרת הצד האפל והסודי של התלות המתפתחת שלהם בעבודה. הגרפולוג יוכל לזהות וורקוהוליק על פי כתב היד, לפי הסימנים הבאים: הכתב יהיה תלוש, הכתב לא יהיה באותו מישור,השורות תהיינה קעורות, קמורות, שורה למטה ושורה למעלה.

 

בולימיה

בולימיה היא סוג של הפרעת אכילה. מחלה זו גורמת ללוקה בה להתקפים בלתי נשלטים של אכילה הגוררים ניסיונות להקיא. בנוסף דפוסי האכילה לא מסודרים וקיימים קשיים להפסיק לאכול בין הארוחות. ההתנהגות הופכת להיות כפייתית ובלתי ניתנת לשליטה. מדובר בעצם במחלת נפש הדומה מאוד לאנורקסיה, אך נפוצה בהרבה ממנה. אומנם פגיעה פיזית כתוצאה מבולימיה קטנה מזו של האנורקסיה, כי אין ירידה של משקל הגוף באופן דרסטי. אולם הסבל הנפשי הכרוך במחלת הבולימיה הוא גדול. 

 

בנוסף, גורמת הבולימיה לערעור של איזון רמת האשלגן בגוף, נוצר נזק לשיניים כתוצאה מהמגע עם החומצות העולות מהקיבה בזמן ההקאה. קרוב לעשרים אחוז מהצעירות לוקות בסימנים כאלו ואחרים של בולימיה. עושה רושם כי הסיבה הפיזיולוגית הגורמת לבולימיה, היא פגיעה בתפקוד של המוליך העצבי סרוטונין, פגיעה זו ניתנת לטיפול על ידי תרופות מסוג SSRI המשמשות גם כתרופות נוגדי דיכאון. תרופות אלו מעלות את רמת הסרוטונין במוח.

 

הסימנים לבולימיה הניתנים לזיהוי על ידי גרפולוגיה הם:   כתב יד חלש, מהלך שורות יורד ונקודות שונות בדיו (כתב לא אחיד). כמובן שאלו הם רק סימנים אחדים הניתנים לזיהוי ויש צורך לפנות על מנת לאשר שאכן קיימת בולימיה, או כול הפרעת אכילה אחרת.

גיבוש צוות