אנורקסיה - מחלת נפש או הפרעה?

 

אנורקסיה הינה הפרעת אכילה המתבטאת בסירוב לאכילה. אנורקסיה נגרמת בדרך כלל מהשפעות ביתיות חברתיות. אנורקסיה נחשבת למחלה מסוכנת ובמקרים חמורים עלולה לגרום למוות. לכן, חשוב מאוד לאבחן נטיה להפרעות אכילה על מנת למנוע מצבים קריטיים בעתיד.

 

בימינו, אנשים רבים מוצאים את עצמם במצבי תת משקל כאלו ואחרים. בדרך כלל, כתוצאה מחוסר ביטחון, פחד להשמין וכד'. לצערנו, האנורקסיה קשה יחסית לאבחנה, בייחוד בשלביה המוקדמים של המחלה ולאור העובדה שאנשי מקצוע רבים בארץ ובעולם חלוקים בדעתם לגבי מחלה זו ודרכי האבחון שלה. האנורקסיה באה לידי ביטוי אצל אנשים שקיים בהם קושי להפריד בין מציאות לפנטזיה.

 

לדוגמא: אישה אשר שוקלת 40 ק"ג ובטוחה שהיא צריכה לרדת עוד 6 – 5 ק"ג ואז היא תהיה במצב אידיאלי, נמצאת בסכנה. הדבר מסביר לנו את חוסר שיקול הדעת וההפיכה של פנטזיה למציאות. ישנן נשים המבינות מהי המחלה אולם יש להן קושי להפסיק את התהליך.

 

עלינו כחברה מוטלת האחריות לדאוג לסובבים אותנו ולהיות קשובים לסימני אזהרה של מחלה זו על מנת למנוע ככל הניתן מצב קריטי. הגרפולוגיה באה לעזרתנו בנושא זה ונותנת לנו כלי אבחון ראשוניים. הפרעת אכילה ולו הקטנה ביותר תתבטא באופן מידי בכתב ידנו. בקורות חיו של מרדכי שרם סיפורים רבים של הצלת חיי אדם כתוצאה מאבחון מוקדם של הפרעת אכילה.

 

אם שמתם לב לאחד או יותר מהתסמינים להלן, פנה מיד לעזרה מקצועית;

 

כתב יד חלש ואינו ברור

אדם רזה אשר תופס באופן שגוי את מימדי גופו

האות ע' מצומקת

באותיות ע' ו- מ' תהיינה נקודות בחלק התחתון שלהן.

 

כיצד מאתרים הפרעות אכילה בכתב היד

הפרעות אכילה הן הפרעות פסיכיאטריות בעלות השפעה ניכרת בכל תחומי החיים – החל מבעיות פיזיות, רגשיות ועד בעיות רוחניות ונפשיות. בחקר הפרעות האכילה רב הנסתר על הגלוי, אולם ידוע זה מכבר שבעיות אכילה הן בעיות מתדרדרות והולכות והן טומנות בחובן גם סכנת מוות.

 

הפרעות האכילה מתאפיינות בהתנהגות של אכילה חריגה ויוצאת דופן. ההפרעות הנפוצות ביותר הן האנורקסיה נרבוזה, הבולימיה נרבוזה והפרעות אכילה לא מוגדות הכוללות גם אכילה זללנית והשמנה.

 

באנורקסיה נרבוזה נמנעים החולים מאכילה ונוטים להרעיב את עצמם, כמו כן הם נוטים לשלב גם הגברה ניכרת של פעילות גופנית. בולימיה נרבוזה היא מצב שבו החולים נתקפים בבולמוס של זלילה וצורכים כמויות אדירות של מזון. לאחר מכן מגיע שלב הניקיון וההיטהרות, בו הם גורמים לעצמם להקיא ולשלשל.  

 

תוצאות הדיאטה – כאשר אנחנו רואים שינוי משמעותי בצריכת המזון היום יומית של אדם קרוב אלינו, עלינו לבקש מאותו אדם להכין רשימה בה הוא ירשום: האם הוא חסר אנרגיה, עייף, רגזן, מונע מעצמו מזון לאורך זמן, האם הוא נוקשה בנושא הדיאטה ועוד..

  

מעגל הרעבה – זלילה

 

הרעבה 

חרדה, בושה, מצוקה גופנית

אכילת יתר

תגובות: גופניות, התנהגותיות ונפשיות           

                                         

כמעט כל מי שמונע מעצמו אכילה, יכול להגיע למעגל זה. אנשים אוכלים פחות מידי והדברים השליליים מצטברים עד שהם אינם יכולים לעמוד בכך.

 

אדם העושה דיאטה יכול לוותר על התהליך ולחזור לאכילה נורמאלית אולם אדם שנמצא בעל הפרעת אכילה לא יכול לוותר למרות שהוא סובל.

 

לגבי ילדים, איתם עדיף לעבוד על קיום יחסי האכלה חיוביים במהלך שנות הגדילה ועל תצרוכת מזון בריאה ודלת שומנים וסוכרים מיותרים, כך ילמד הילד עם הזמן לווסת את צריכת המזון בהתבססות על איתותים פנימיים כגון: רעב, תיאבון, שובע.  

גיבוש צוות