מהי גרפולוגיה?

 

היכן התחילה הגרפולוגיה? האם גרפולוגיה היא מדע מדויק או שמא תחום מיסטי? בימינו אנו כאשר מטשטש הגבול בין ניו-אייג' למדע מדויק, מיסטיקנים הופכים לסלבריטאים ואנשים מחפשים אלטרנטיבות - דווקא אז ובאופן מפתיע עולה נושא הגרפולוגיה.

 

על אף הדעות, הגרפולוגיה אינה עוסקת בתחומים רוחניים, גילויי עתידות או קריאה בקפה. הגרפולוגיה מהווה מדע מדויק הנשען על תחומים כמו פסיכולוגיה וביולוגיה.

 

מקור השם – גרפולוגיה

 

מקור השם גרפולוגיה הינו יווני, והינו מורכב משני מילים: גרפו = שרטוט, גרף, לוגיה = תורה – כלומר, תורת השרטוטים. כיום, מתייחסים לגרפולוג כאל מנתח כתבי יד אך אין זה נכון הדבר. תפקידו של הגרפולוג לתת פרשנות לכל שרטוט, שרבוט, ציור וכמו כן גם כתבי יד.

דרך הגרפולוגיה ניתן לאבחן את תכונות אופיו של אדם. הגרפולוגיה מספקת לנו מידע על אדם בתחומים שונים: אישיים, זוגיים, משפחתיים, חברתיים, מקצועיים ועוד.

התפתחות הגרפולוגיה

 

מקור ראשיתה של הגרפולוגיה אינו ברור ויש הוכחות כי בסין ובהודו היו אנשים עוסקים בפענוח של כתבים. לקראת סוף המאה ה-17, בשיאה של תקופת הרנסאנס, החלו מדענים, בראשם הרופא האיטלקי - ד"ר קמילו באלדי, לחקור את צורת כתב ידם של אנשים. במרוצת השנים התגלה שקיים קשר מסויים בין אנשים בעלי סוג כתב מסוים לתכונות אופי מסוימות. לדוגמא: אדם בעל תכונות נוקשות, ומשמעת צבאית - יכתוב כל אות בצורה מדויקת ואילו אדם "רך" בעל תכונות הומאניות כמו סופרים או משוררים יכתבו דווקא בכתב הנוטה להתחבר ו"להתמרח". מסקנות המחקר נכתבו ופורסמו בספרו של ד"ר באלדי.

 

מסקנות המחקר היו כל כך מסקרנות שהתחום המשיך ובשנת 1808, קמו קבוצת חוקרים מאוסטריה, שבראשם עמד ד"ר פרנץ יוזף גאל, אשר הצליחו להוכיח שקיים קשר פיזי בין צורת הגולגולת וגזע הראש לבין תכונות אופי האדם - תורה זו זכתה לשם והיא למעשה התורה עליה נשענת הגרפולוגיה.

 

את המושג גרפולוגיה טבע במאה ה-19 ז'ן היפוליט, תלמיד כנסיה בצרפת. היפוליט פיתח שיטה אשר נהוגה עד היום הנקראת השיטה האנליטית. ע"פ שיטתו ההתייחסות היא לסימנים ספציפיים בכתב היד כמו: רווחים בין המילים האותיות והשורות. היפלוט היה המייסד של האגודה לגרפולוגיה בצרפת ולספריו השונים והרבים נודעה השפעה רבה בפיתוח המתודה הגרפולוגית.

 

בתחילת המאה ה20, יחד עם תולדת המושג "", על ידי , החלו פסיכולוגים להבין כי כל פעולות האדם הן למעשה נגזרת של תת-המודע ויחד עימם כתב היד.

 

במקביל נערכו מחקרים רבים בתחום תת מודע וכתב היד. הפסיכולוג, ויליהם פרייר, איגד כתבים תחת הכותרת "הפסיכולוגיה של הכתיבה" באחד המחקרים הוא מסביר לנו שכתב היד מביע רגשות פנימיים. ממחקרים שערך עולה כי הצורך לאדם לבטא עצמו בעת המודרנית באמצעות כתיבה וציור נחוצים כמו אוויר לנשימה וזאת על ידי תצפיות על אנשים אשר איבדו את ידיהם והשתמשו ברגליים על מנת לכתוב.

 

כיום, הגרפולוגיה המודרנית היא למעשה ענף רחב בתחום הפסיכולוגיה אשר באמצעותו נוכל ללמוד יותר על מודעותו של אדם, במיוחד תובנות הקשורות לתת מודע, ובעזרתם נוכל להעניק לאדם טיפול בין אם תרפיה בדיבור בין אם הצפה של תכונות לא מודעות למודע וכד'.

במהלך השנים התרחבה הגרפולוגיה בנושאים שונים: ה"אני העצמי", זוגיות, מקצוע וכו'.כיום יכול כל גרפולוג בעל ידע, לפענח כתבי יד וציורים בכל השפות, היות והכללים הם אוניברסאליים, אין הבדל בין דת, גזע או שפה. לא חייבים להבין את המלל הכתוב אלא כיצד הוא כתוב ובאיזו צורה.

 

שימושי הגרפולוגיה

 

הגרפולוגיה משמשת בעיקר כתחליף או במקביל לאנליזה פסיכולוגית. בעולם כולו משתמשים ב במטרות שונות:

ייעוץ לארגוני הלוחמה בפשיעה; משטרה, שב"כ וכו' (בשימוש בעיקר בארה"ב)

 

יתרונות הגרפולוגיה על פני אנליזה פסיכולוגית

 

אנליזה פסיכולוגית מביאה בפנינו את נבכי נשמתו של אדם. פסיכולוג טוב יוכל לאבחן האם לאדם נטיות אובדניות, קרימינליות, עצלנות, כפתיות וכו'. תשאול שכזה עלול לקחת למעלה מעשרה מפגשים בני שעה. הגרפולוגיה לעומת זאת זקוקה למס' מצומצם של שורת על מנת לנתח עד כמה האדם העומד מולנו נורמטיבי. יתרון נוסף הוא שאין צורך להיפגש עם אותו אדם אלא רק כמה מכתביו כך שהאבחון יכול להיות בסתר. גרפולוג טוב יכול לאבחן בין 500 – 1000 תכונות אופי שונות זו מרעותה, מאדם הכותב מספר שורות. חשוב לציין כי בישראל על פי חוק הפרטיות ניתן לאבחן כתב יד של אדם רק לאחר חתימה על ויתור סודיות.

 

אבחון תעסוקתי

 

במקומות תעסוקה רבים נעזרים בכלי הגרפולוגיה מכוון שאלו יעילים יותר מאשר תשאול פסיכולוגי. המעסיקים מציבים את הסטנדרטים של מקום העבודה ומפרטים בפני הגרפולוג איזה פרופיל הם מחפשים. ככל שהמעסיק יותר ספציפי, האבחון יהיה מדויק יותר. באבחון, חושף הגרפולוג את תכונות האופי של הנבדק ואת קישוריו האישים, ע"פ זאת ניתן לראות האם קיימת התאמה לתחום המקצועי. ישנם פעמים רבות שהגרפולוג נעזר גם בציור או במבחן וארטג המחזק את בחירתו.

 

אבחון אישי

 

האבחון האישי שונה מאוד מהאבחון מקצועי ובד"כ הוא מלווה בשיחה אישית עם הגרפולוג. לאחר בדיקת הממצאים הגרפולוג מפרט את הדיאגנוזה. בתום הבדיקה נותן הגרפולוג את הדגש תוך כדי מסירת ייעוץ והכוונה לגבי הממצאים "הבעייתיים".התחומים הנבדקים בדרך כלל יהיו: התחום האישי - תפיסת האני העצמי מול העולם, התחום החברתי - כיצד החברה מקבלת אותי בעיניי ואילו השלכות יש לכך עליי, התחום המשפחתי - קשר עם המשפחה - הורים/ילדים, התחום הזוגי, התחום המקצועי, מבחן אינטליגנציה, רמת משכל, מבחן יושר, אמינות ומהמינות ועוד.

 

חשוב לזכור כי גרפולוגיה איננה מיסטיקה ולכן גרפולוג מקצועי איננו יכול לצפות את עתידו של האדם, אלא, רק לבדוק את כיוון מחשבתו כך שלאחר מכן ניתן יהיה לראות את הקשר אל מול תכונות האופי של האדם.

הגרפולוג עורך רשימות של תכונות הנבדק ולאחר מכן מעביר לנבדק תכונות אופי שחוזרות על עצמן מספר פעמים בסיטואציות שונות. לדוגמא אדם שיש לו בעיה עם אביו ובמקביל בעיה עם הבוס שלו (למעשה מדובר בבעיה אחת הנקראת כשל בקבלת סמכות).

 

הגרפולוג רואה את התכונות הבולטות אצל האדם. אבחון אישי מצריך מהגרפולוג המון דיוק והקפדה על פרטים קטנים ביותר.אבחון ממוצע עורך בין 6-8 שעות. בתום התהליך על הגרפולוג לכתוב את כל הממצאים בצורה סיפורית עם קשר בין הדברים כך שהנבדק יוכל להשתמש באבחון ולהגיע לשינוי בהתפתחותו הכללית והרוחנית, דברים אשר יעזרו לו להתמודד עם הבעיות הנוכחיות באופן עצמאי.

 

גרפולוגיה משפטית - זיוף חתימות ואימות כתבי יד

 

הנזק הכלכלי הנגרם כתוצאה מזיופי חתימות נאמד במיליונים. במציאות של היום אנו שומעים יותר ויותר סיפורי זיוף, הונאה, קבלת דבר במרמה וכד'.

פושעים מזייפים מסמכים כגון; צוואות, חתימות על צ'קים ועוד. הגרפולוגיה יכולה לתת תשובות חותכות ומדויקות לגבי זהותו של החותם. במידה והחתימה מזויפת יכול הגרפולוג להשוותה עם חתימות אחרות ובכך לקבוע האם החתימה היא של אותו אדם.

בבדיקת זיוף חתימה ההיבט יהיה בעיקר לגבי עובי החתימה, הקווים המרכיבים אותה והפרופורציה שבה נמצאת החתימה. כאשר עומדים בפני הגרפולוג מסמכים הקרובים למועד הזיוף כמו כן מקור ולא צילום, הוא יכול להגיע למסקנות מדויקות יותר.

 

ראוי לציין שגרפולוגיה משפטית אינה עוסקת בניתוח תכונות אופי או בפרטים רגשיים, אלא בפרטים טכניים בלבד. (אלא אם כן נתבקש על כך הגרפולוג מפורשות על ידי בית המשפט).

 

הטענות בעד ונגד הגרפולוגיה:

 

הטענות בעד הגרפולוגיה

הגרפולוגיה מאפשרת לנו כניסה לנבכי נשמתו של האדם ולגילוי רבדים עמוקים ונסתרים אצלו. דרך פעולה זאת נוכל לזהות תכונות אופי מוצפנות ובעלות פוטנציאל ולכוון אותו לחזק ולהבליט אותן.

 

אנשים רבים עובדים, אך לא מרוצים מתחום עיסוקם. נשואים לאדם שאין הם מרגישים כלפיו כלום וכו'. בתווך הארוך רגשות אלו יוצרים תסכול וייאוש.הגרפולוגיה נותנת את אותותיה גם בנושא הרפואה. כידוע, כתב ידנו מגיע מאזור תת המודע ובכל פעם שאנחנו כותבים אנחנו משדרים סימנים של עצירות, קווים או נקודות במקומות הרגישים אצלנו. היות והגוף שלנו הוא בעל חיישנים, כאשר נגרמת מחלה או מפגע, כל הגוף מתגייס לעזור. בכתב יד ניתן לראות את שלבי התפתחות המחלה טרם הגיע הכאב שהוא כבר התוצאה. כמובן שהדבר לא מחליף בדיקות כלליות, אך יכול לשמש עבורנו כלי נוסף לאומדן.

 

מחקרים המתנגדים לגרפולוגיה

חוקרים ומדענים רבים מתנגדים לתחומי הגרפולוגיה. ייחד עם זאת, אין הוכחות חד משמעיות המצביעות על הצלחת ניתוחי אופי בין על פי תורת הפרנו לוגיה, בין על תורת הגרפולוגיה ואפילו הפסיכולוגיה עצמה.

 

במהלך השנים ניסו חוקרים לאשש טענה זו; במאה ה-20 ערכו מחקר אשר בו בדקו את כתב ידם של אנשים שונים. במחקר השתתפו 21 גרפולוגים ו- 26 סטודנטים אשר לא היה להם מושג בניתוח כתבי יד. תוצאות האבחון הראו שהסטודנטים ללא ידע כלל בגרפולוגיה הצליחו במידה כמעט שווה להגיע לתוצאות דומות כמו של הגרפולוגים המקצועיים. לכן ישנה סברה שהניתוח מבוסס על תוכן הכתוב ולא על ניתוח מאפיינים גרפולוגיים בסיסים.

 

יחד עם זאת ועל אף התנגדויות רבות כנגד הגרפולוגיה, בתי המשפט בארץ ובעולם משתמשים בגרפולוגים כעדים מומחים בבית משפט בענייני זיוף חתימה ואימות כתב יד.

 

לסיכום

הגרפולוגיה מאפשרת לנו להבין ולעזור לאדם להתמודד מול אתגרים, יעדים ומטרות. בכל אדם נמצאת הדמות אותה הוא מחפש אצל האחר. האבחון הגרפולוגי מקנה לאדם כלים להתמודדות אישית מול החיים. הכלים נמצאים אצלו אולם צריך להאיר לו את הדרך עם פנס הגרפולוגיה.

 

 

 

 

 

 

 

גיבוש צוות