גרפולוגיה -  משמעות הצבעים בציורי הילדים 2

 

צבע ירוק

 

ירוק הוא הצבע השולט במקומות בהם דרושה תחושת שלווה, שיתוף פעולה ורוגע כמו בתי חולים, חדרי ניתוח או בתי ספר. הצבע הירוק הבהיר של הטבע והצמיחה נותן ביטוי לתחושות של שמחה, תקווה, שפע ותחושת גן עדן. ירוק בהיר מסמל בתוליות, התחדשות בדומה לתבואה לא בשלה. הירוק מחבר את הצ'אקרה של הלב, ומסמל רוגע. אנשים הבוחרים בלבוש ירוק משדרים שאכפת להם, לא לחינם אנשים שאכפת להם מהסביבה נקראים "ירוקים". הירוק מצמיח תחושות של שלווה, הרמוניה והבנה. 

 

כאשר ילדים  בוחרים לצייר בצבע ירוק הדבר יכול להעיד על תקופה של התחדשות ותחושת אתגר למוח. הירוק בציור מסמל, התחדשות, למידה, לבלוב, ופריחה בתחום האישי.

 

צבע סגול

 

הצבע הסגול מאפיין ילדים הדורשים סבלנות ומתנהלים על פי הקצב האישי שלהם. ילדים אלו הם יצירתיים ובעלי דמיון מפותח ותחושת אינטואיציה חזקה. ילדים הנוטים לצייר בצבע סגול,נוטים להיות חולמניים (ומכונים בשם "אסטרונאוטים" ) הם בעלי עקרונות ואידיאלים החל מגיל צעיר מאוד. הצבע הסגול מעלה את רמת הריכוז והאינטואיציה, ילדים מושפעים בצורה חזקה יותר מהצבע הסגול. ילדים המציירים בצבע סגול הם בעלי אינטואיציה מפותחת, דמיון רב ועולם ערכים ואידיאלים מפותח והם נוטים לריחוף. הסגול מבטא גם שאלות בעלות היבט רוחני ופנימי וכן התעניינות בנושא הזיקנה והמוות.

 

צבע כתום

 

את הכתום אנו מקבלים משילוב של האדום והצהוב. שימוש בצבע הכתום  מוביל לשיפור מצב הרוח ומבטא שמחה, חום, אופטימיות, התלהבות ומיניות. במפעל ייצור נערך ניסוי בו הוחלף צבעם של רכיבי הייצור מאפור לכתום. המחקר הראה שמצב רוחם של העובדים השתפר בעקבות השינוי, מה שהוביל לעליה משמעותית בכמות הייצור. הכתום מתחבר למערכת העיכול ומשפר תיאבון, מומלץ לעצב מטבחים או מסעדות בצבע כתום. ילדים הבוחרים בצבע כתוםכדומיננטי בציוריהם הם ילדים שמחים אופטימיים יצירתיים ושובבים.

 

טיפ להורים – רוצים לעודד אכילה אצל ילדים "סרבני" אוכל? השתמשו בכול מיני פריטים כתומים והניחו על השולחן ליד הילד, בזמן הארחות שלו. אל תתפלאו אם הוא יאכל גם את הצלחת!

 

צבע אפור

 

האפור הוא צבע ניטראלי, הוא בנוי משילוב של הצבעים לבן ושחור. הצבע האפור נוטה להישתלב עם כל הצבעים. אולם האפור נותן לנו תחושה של עייפות, עצב וחוסר זרימה. ילדים הנוטים להשתמש בצבע אפור בצורה רבה יש לבחון האם הם נוטים להתבודדות והתבדלות מהסביבה והחברה.

 

צבע שחור 

 

רוב האנשים חושבים מיד על ההיבט השלילי כאשר חושבים על הצבע השחור. אולם כמו כל דבר בחיים גם להעדפה של הצבע השחור יש צדדים חיוביים וצדדים שלילים. ולכן אל לנו להיבהל מהצבע השחור.

 

חיובי – הצבע השחור נוטה לקלוט אנרגיה, צבע זה משדר אלגנטיות וייחוד, לא לחינם כולם חולמים על מכונית – BMW שחורה שמשדרת יוקרה וכוח, בנוסף אישה הלובשת שחור תקבל מחמאות רבות על כך שרזתה. השחור משמש להבלטה של דברים ייחודים. ילדים בעלי יכולת שכלית גבוהה המתקשים להשתלב בין בני גילם יחפשו חברים בוגרים יותר.

 

היבטים שלילים של צבע שחור – הצבע השחור מתחבר אצל ילדים ללילה, פחד וחושך. אולם אם נשאל את הילד מתי אתה רוצה ללכת לישון הוא ישיב שאינו רוצה לישון כלל. יש כאן קונפליקט מסוים למרות הפחד מהחושך והלילה, הילד אינו רוצה לישון. הסיבה טמונה  בכך שככל שהשעה קרובה יותר לחצות הילדים נוטים יותר להתחבר לאנרגיה.

 

ילדים החווים חוויות היוצרות מעבר רגשי כמו לידה של אח /אחות או גירושין של ההורים, נוטים לצייר יותר בצבע שחור, מדובר בניסיון להביע שלמרות שחל שינוי במעמדו הוא מנסה לשדר יציבות וייחודיות. חשוב לציין כי אין צורך להיבהל ולהסיק מסקנות חפוזות לגבי ציור שכולו צבוע בצבע שחור, לצבעה שחור יש נטייה לבלוע צבעים אחרים כאשר מערבבים אותם.

 

צבע לבן 

 

הלבן מסמל בעינינו טוהר, ניקיון, אסתטיקה, ריקנות, מחסור בכסף ורוחות רפאים. כאשר נצייר על דף בלבן לא נראה דבר מהציור משום כך הלבן אינו נחשב כצבע. הצבע הלבן מתחבר לצ'אקרת הראש והרוחניות, כאשר יש חוסר איזון באזור זה, הדבר מעיד על בעיה בו. כאשר החלק הרוחני מאוזן נראה המון אהבה ונתינה. מההיבט השלילי, הצבע הלבן מעיד על פרפקציוניזם לא מתפשר וטוטלי וכן על אובססיביות לניקיון.

 

צבע ורוד

 

הוורוד מסמל ילדותיות, תחושת אביב ונעורים. ילדים (גם בנים וגם בנות) המשתמשים בצבע ורוד מסרבים להתבגר ומחפשים תשומת לב.

 

צבע זהב

 

צבע הזהב משדר חומריות ורצון לשליטה. ילדים המשתמשים בצבע זהב נוטים להשתלטות ולחוסר רצון בקביעת גבולות.

 

צבע כסף

 

ילדים המשתמשים בצבע הכסף, הם ילדים בעלי רצון רב לתת מעצמם לאחרים, אך אינם מוכנים לשתף אחרים ברגשותיהם ורחשי ליבם.

 

רוצים להיות בטוחים שילדכם מצייר בצבעים ה"נכונים"? צרו קשר ומרדכי הגרפולוג יסביר לכם.

גיבוש צוות